Vaše zprávy
>> Praha
Článek od uživatele Rohál Robert

Supraphon vydal titul Můj čas za to stál, retrospektivní komplet Věry Špinarové

obrazek


Více než sto šedesát písní obsahuje výpravný box dvanácti řadových alb Věry Špinarové a přidaného bonusu s jejími singlovými písněmi z let 1969 – 1990. Je to i kompilace, která přehledně „odhaluje“, kdo z autorů určoval zpěvaččin umělecký vývoj a žánrový směr.

4.12.2017 08:55

Že to byl v počátcích její kariéry manžel a kapelník Ivo Pavlík (který pro ni napsal nejen Andromedu, ale i nádhernou soulovou baladu Už se stmívá), potom rockový mág Andonis Civopulos (to už měla za sebou Věra Špinarová kapelu Special, která si však dokázala vyhrát i s křehkými písničkami typu Zázrakem) a v posledních letech zpěvaččin syn a Adam Pavlík, není sporu.

Ti všichni jí napsali řadu působivých písní, které byly ve své době tím podstatným v jejím repertoáru. Přitom se dají poslouchat i dnes, jsou nadčasové. Jistě i díky interpretačnímu zaujetí a celkovému pojetí mají hloubku a kouzlo, které jen tak nepomine.

Rozsáhlá kompilace zahrnuje jak zpěvaččin "gramofonový" start (album Andromeda) ze začátku sedmdesátých let, tak její produkci v podobě dalších řadových alb, nabízející formálně mainstreamový, ale často rockovým zpíváním patřičně přibroušený repertoár, který se postupně rozšířil do mimořádné pestrosti.

Kompilace sleduje zpěvaččin vývoj – od prvních hitů, s nimiž zabodovala u publika, přes původní skladby, které postupně nabývaly rockový charakter až k náročným soulovým, baladickým či bluesovým tématům.

Každé album je zajímavé něčím jiným, přitom každé obsahuje minimálně dva tři dobové hity. Dokonce i ta dvě „porevoluční“ alba …a pořád tě mám ráda a Já si broukám jsou postavena na skvělých písních, které pro ni složili Petr Šiška a Boris Urbánek.

Skalní fanoušci se mohou radovat z alba 3, které představuje Špinarovou v úchvatné formě. Konečně se také na CD objevuje "tancovačková" písnička Má máma říká nebo desetiminutová kompozice Hadrová panna. Své kvality má nakonec i předcházející album Životopis, které ale prý s ostupem času interpretka neměla moc ráda.

Pozoruhodné je ostatně i album Když se láskám stýská, které pro ni napsala autorská dvojice Lešek Wronka a Petr Šiška a které nabízí jeden hitový refrén za druhým včetně nevšední písně Travis, ústředního hudebního motivu stejnojmenného televizního filmu.

Věra Špinarová byla mistryní šlapajících soulovek i velkých dramatických balad i majestátních westernových témat. Se skupinou Ivo Pavlíka vytvořila značnou autorsko-interpretační sílu, ale dokázala se skvostně popasovat i s bigbandovými aranžemi či rockující kapelou Special, aby se nakonec sešla se synem Adamem, který se pro ni stal skladatelem, aranžérem i kapelníkem.

Její letošní nečekaný, a o to víc šokující odchod, se stal jednou z největších ztrát na scéně populární hudby. Zpěvaččiny mimořádné kvality a široký žánrový záběr připomíná právě tato jedinečná supraphonská kompilace obohacená o obsáhlý booklet se zaujatým a zasvěceným textem Miloše Skalky.

Počet zhlédnutí: 221
Vaše názory - 0 příspěvků
nahoru


Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů