Osobnosti

Jiří Zimola

obrazek

Jiří Zimola

FOTO: Jan Handrejch, Právo

14.9.2010 15:51 Když byl Jiří Zimola v roce 2008 zvolen jihočeským hejtmanem, stal se načas nejmladší osobou v této funkci. Ve stínové vládě ČSSD byl ministrem pro místní rozvoj a jako lídr jihočeské kandidátky byl v roce 2013 zvolen poslancem. Na konci března 2014 se vzdal poslaneckého mandátu. V dubnu 2017 se rozhodl rezignovat i na post hejtmana.

Narodil se 28. března 1971 v Třebíči, ale brzy se přestěhoval do Nové Bystřice. V Jindřichově Hradci absolvoval gymnázium a poté na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obor český jazyk - dějepis. Začal učit na ZŠ v Nové Bystřici, ale roku 1998 zaměstnání opustil, když byl ve svých sedmadvaceti letech zvolen v obci starostou.

K vstoupil v roce 2000 a o čtyři roky později byl zvolen do zastupitelstva Jihočeského kraje. Po předčasných volbách na podzim 2013 se zúčastnil utajované schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, po níž Michal Hašek , Zdeněk Škromach , Jeroným Tejc a Milan Chovanec iniciovali odchod předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky . Po vyzrazení setkání Zimola rezignoval na posty ve výkonném výboru a předsednictvu ČSSD .

V březnu 2014 oznámil, že Sněmovnu opustí a ponechá si pouze funkci hejtmana.

V krajských volbách v roce 2016 byl lídrem kandidátky ČSSD v Jihočeském kraji a mandát zastupitele obhájil. Vítězná ČSSD uzavřela koalici s druhým hnutím ANO 2011 a hnutím Jihočeši 2012. 3. listopadu 2016 byl Zimola již potřetí zvolen hejtmanem Jihočeského kraje.

Právě výše zmiňovaná koalice se však 10. dubna 2017 rozpadla a pouhý den poté Zimola oznámil svou rezignaci na pozici hejtmana.

Rozpad koalice byl způsobem aférou s vysokými odměnami pro vedení společnosti Jihočeské nemocnice a hejtmanovu rekreačnímu domu. Vyšlo totiž najevo, že v Lipně nad Slupečnou staví pro hejtmana a jeho náměstka Jaromíra Slívu rekreační domy Martin Bláha, předseda představenstva Jihočeských nemocnic a člen představenstev všech osmi zdravotnickcýh zařízení v kraji. Chaty tak fakticky budoval podřízený pro svého nadřízeného.

Boj proti kůrovci a za otáčivé hlediště

V roce 2009 se společně s Miladou Emmerovou, tehdejší hejtmankou Plzeňského kraje, pustili do řešení problematiky napadení šumavských lesů kůrovcem. Povolali speciální tým odborníků, aby vypracovali expertní posouzení o stavu této oblasti. Ti došli k závěru, že situace je kritická a je potřeba ji neprodleně řešit jiným způsobem, než jaký prosazovalo tehdejší vedení Národního parku Šumava spolu s ministerstvem životního prostředí a ekology. Ti se přikláněli k "bezzásahové" metodě.

Po tomto zjištění Zimola vyhrožoval vyhlášením stavu nebezpečí, pokud nebude ustanovena zvláštní krizová komise a případ se nezačne řešit. Inicioval také Petici pro zdravou Šumavu, kterou mimo jiné podpořil svým podpisem i Václav Klaus .

V roce 2010 jednal spolu s dalšími zástupci kraje, Českého Krumlova a Českých Budějovic s tehdejším ministrem kultury Václavem Riedelbauchem o osudu krumlovské točny. Ministerstvo a památkáři se na popud UNESCO snažili vytěsnit divadlo ze zámeckého parku, který prý narušuje. Výsledkem jednání bylo prodloužení života divadla až do roku 2015.

 

Václav Lang, Lucie Plesníková, Novinky

nahoru

Osobnosti:

obrazek

Catherine Ashtonová

obrazek

Miroslav Antl

obrazek

Bašár AsadStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby