Firmy

ČEZ

obrazek

ČEZ

FOTO: ČEZ

22.1.2010 12:20 Společnost ČEZ patří mezi deset největších energetických společností v Evropě. Kromě Česka působí také v zahraničí, aktivity společnosti sahají krom výroby a distribuce elektřiny také do jaderného výzkumu, údržby energetických zařízení či těžby surovin. Firma také patří mezi nejvýdělečnější firmy v ČR.

Jádrem firmy je akciová společnost ČEZ , která byla v roce 1992 založena Fondem národního majetku. Vznikla přeměnou státního podniku České energetické závody. Majoritním vlastníkem je stát, který na konci roku 2009 držel 69procentní podíl.

Kromě Česka působí ČEZ i v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, v roce 2007 vstoupil do aliance v maďarskou společností MOL. Společně budou budovat plynové elektrárny. V Turecku pak společnost koupila s tamní skupinou Akkök distribuční společnost Sedas.

Energetický gigant má také rozplánované obří projekty, mezi které patří například dostavba jaderné elektrárny Temelín . Největší elektrárna v ČR má čtyři bloky, za patnáct let by se do provozu měly dostat další dva. Mezi nejrozsáhlejší projekty v zahraničí patří výstavba největšího evropského větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku o výkonu 600 MW.

Co se týče výdělku, tak v roce 2011 měla společnost čistý zisk ve velikosti 40,7 miliardy korun. Celkový obrat činil v tomto roce 209,7 miliardy korun. Na konci roku 2008 pracovalo pro společnost 27 110 zaměstnanců, což je meziročně zhruba o tři tisíce lidí méně. ČEZ vyrobil 67,6 TWh elektřiny z vlastních zdrojů, ve srovnání s předešlým rokem jde o pokles o 6,8 procenta. V ČR má firma zhruba 3,5 miliónu zákazníků, po celé Evropě pak přibližně sedm miliónů.

Budova pražského ústředí společnosti ČEZ

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2009 je ČEZ 336. největší firmou světa. Generálním ředitelem byl od roku 2004 do září 2011 Martin Roman. Ve funkci jej vystřídal Daniel Beneš.

Další informace o společnosti ČEZ najdete na firmy.cz.

Tomáš Holý, Novinky

nahoru

Firmy:

obrazek

Česká pojišťovna

obrazek

Penta

obrazek

Foxconn CZStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby