Osobnosti

Marta Semelová

obrazek

Mgr. Marta Semelová

FOTO: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

5.8.2010 15:09 Marta Semelová je od mládí členkou komunistické strany, za KSČM také v letech 2010 až 2017 zasedala v Poslanecké sněmovně. Pražská politička a učitelka na základní škole na sebe připoutala pozornost zejména svou obhajobou totalitních praktik KSČ. Právě proto bývá řazena k ortodoxní komunistické odnoži. Je komunistickou kandidátkou na post pražské primátorky pro komunální volby 2018.

Marta Semelová , absolventka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze , se narodila 1. března 1960. Do KSČ vstoupila ihned po dosažení plnoletosti, čímž navázala na dlouholetou rodinnou tradici. Je rozvedená a má dvě děti.

Novináři bývá řazena ke stalinistickému křídlu strany, v povědomí širší veřejnosti vešla třeba veřejnou obhajobou Klementa Gottwalda.

V roce 2004 musela například i policii vysvětlovat svá slova „Gottwaldův odkaz stále platí“ pronesený veřejně v den výročí úmrtí Gottwalda.

O dva roky později zase prohlásila v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že při politických procesech v 50. letech „byli souzeni jen ti, co se opravdu provinili". A rétoriku nemírnila ani v rozhovoru pro Hospodářské noviny před volbami v roce 2010. „Kolektivizace byla v zájmu prostých lidí. Bylo to období, kdy vznikala velice úspěšná zemědělská družstva," citoval Semelovou list.

O Semelové se rovněž psalo, když si v čele pražské buňky KSČM stěžovala na údajně zkreslené výklady dějin podávané ve školách. Podle jejích námitek období komunistické vlády není v učebnicích pojato objektivně.

Za své výroky již také čelila trestnímu oznámení, a to když v roce 2014 v pořadu Hyde park na České televizi zpochybnila například vynucené přiznání Milady Horákové nebo označila invazi vojsk Varšavské smlouvy za internacionální pomoc. Policie později případ odložila.

Jako členka zastupitelstva hlavního města Prahy pracuje ve výborech pro výchovu a vzdělávání a pro sociální politiku. Staví se například proti školnému, poplatkům ve zdravotnictví či pro novomanželské půjčky.

Ve Sněmovně , kam byla v roce 2010 poprvé zvolena, působila ve výboru pro sociální politiku a výboru pro vědu , vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V předčasných volbách 2013 se Semelová stala jedničkou komunistické kandidátky a svůj mandát obhájila.

V roce 2017 byla KSČM znovu zvolena jedničkou jejich kandidátky v Praze pro podzimní sněmovní volby. Díky preferenčním hlasům ji však přeskočil Jiří Dolejš a Semelová mandát znovu nezískala.

Pro komunální volby 2018 byla vybrána stranou jako kandidátka na post pražské primátorky.

Novinky

nahoru

Osobnosti:

obrazek

ANO 2011

obrazek

František Adámek

obrazek

Mahmúd AbbásStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů