Osobnosti

Jan Hamáček

obrazek

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

5.8.2010 11:08 Jeden z nejmladších poslanců se poprvé do Sněmovny dostal v sedmadvaceti letech. Už v té době měl ale za sebou rozsáhlou řadu zkušeností z nejrůznějších politických funkcí. Na mimořádném volebním sjezdu ČSSD v únoru 2018 byl zvolen předsedou této strany.

Hamáček se narodil 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi a tam také absolvoval všeobecné gymnázium. Po maturitě nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy , kde se do roku 2001 zabýval oborem překladatelství - tlumočnictví. V této oblasti se také nějakou dobu živil. V roce 2005 začal studovat Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze .

Ani ne ve třiceti letech se již Hamáček mohl pochlubit dlouhým seznamem politických funkcí, kterými prošel. Byl předsedou Mladých sociálních demokratů , vedoucím zahraničního oddělení , tajemníkem Klubu zastupitelů ČSSD , poradcem předsedy vlády v letech 2005 až 2006, viceprezidentem Světové organizace socialistické mládeže a další. V červnu 2010 nahradil Jaroslava Tvrdíka na postu manažera volební kampaně ČSSD .

Poprvé byl Hamáček do Sněmovny zvolen v roce 2006. Tehdy zastával mimo jiné funkci předsedy zahraničního výboru. Poslancem byl i v období 2010 - 2013, kdy byl místopředsedou Sněmovny . V roce 2013 mandát obhájil a byl zvolen předsedou Sněmovny . Funkci zastával až do konce volebního období. V roce 2017 získal znovu křeslo poslance, avšak na pozici předsedy Sněmovny jej nahradil Radek Vondráček z hnutí ANO . V současnosti je Hamáček místopředsedou ve Sněmovně .

Mimořádný volební sjezd ČSSD jej v únoru 2018 zvolil předsedou ČSSD . V čele strany nahradil pověřeného předsedu, exministra vnitra Milana Chovance , který spolu s bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem vedení strany převzal poté, co z něj odstoupil dlouholetý předseda Bohuslav Sobotka .

Ovládá šest jazyků. Je ženatý, má dva syny.

val, Novinky

nahoru

Osobnosti:

obrazek

Jean Asselborn

obrazek

Antonín Rašek

obrazek

Dita CharanzováStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby