Příroda

Antarktida

obrazek

Antarktida na satelitním snímku

FOTO: Profimedia.cz

21.1.2010 16:04 Název vychází z řečtiny a znamená Naproti Arktidě. Jedná se o polární území věčného ledu a tmy, jež nepatří žádnému státu světa a je určeno především k vědeckému výzkumu v oborech planetární geologie, hydrologie, klimatologie a studia meteoritů. Na Antarktidě žije asi pět tisíc obyvatel.

Rozloha území je 14 000 000 km² (údaj je přibližný, neboť se kontinent skládá z rozlehlých zálivů a šelfů). Území se dělí na Západní a Východní Antarktidu, tyto dvě poloviny jsou rozděleny Transantarktickým pohořím.

Ledem pokrytá Antarktida na mapě světa

FOTO: fotobanka Profimedia

Antarktida je nejchladnějším kontinentem na Zemi, v zimě zde byla naměřena průměrná teplota -60 °C, v létě mezi -10 a -40 °C. Nejnižší zaznamenaná teplota na světě -89,2 °C byla naměřena v roce 1983 na ruské vědecké základně Vostok.

Ze zvířat na Antarktidě žijí jen racci a dva druhy tučňáků, ovšem dají se zde nalézt tři druhy kvetoucích rostlin. Mnoho živočichů žije v mořích.

Kontinent objevovali badatelé od 18. století

Polynésané či Maorové se uvádějí jako první   lidé, kteří překročili jižní polární kruh. I když James Cook roku 1773 připlul k ledovému návrší, které obklopuje kontinent, jako datum objevení Antarktidy se uvádí 28. leden 1820 Bellinghausenovou výpravou. Po nich se již začaly objevovat britské, ruské, americké a francouzské expedice, které se pomalu přibližovaly ke kontinentu.

Antarktida

FOTO: fotobanka Profimedia

Jižní pól nakonec dobyl roku 1911 Nor Roald Amundsen.   Po něm k pólu dorazila další expedice vedená Robertem Falconem Scottem, avšak všichni účastníci expedice na zpáteční cestě zahynuli.Výpravy, které následovaly po nich, už používaly techniku, jako jsou ledoborce, letadla a pásová vozidla.

Mezinárodní pakt za zachování výzkumu a míru

Na území Antarktidy byla objevena bohatá naleziště nerostů, v okolních mořích je obrovské množství ryb a živočichů, proto byla vždy středem zájmu mnoha mocností. V roce 1959 byl sepsán pakt na podporu vědeckého výzkumu a míru, jejž v témže roce podepsalo dvanáct států a doposud tuto smlouvu podepsalo pouhých osmatřicet zemí.

Antarktida

FOTO: fotobanka Profimedia

Rovněž zde byla roku 1991 na dobu padesát let zakázána veškerá těžba. Na území přesto dochází ke klimatickým změnám, a to především působením člověka. Rozmáhá se turistický ruch a rovněž ekologie planety se odráží na stavu Antarktidy.

Na Antarktidu se již pořádají turistické výpravy

Českému badateli Václavu Vojtěchovi museli před osmdesáti lety na cestu na Antarktidu přispět filantropové a přátelé české vědy včetně prezidenta Masaryka, a přesto musel cestou tam pracovat v lodní kotelně.

Dnes si výpravu může dovolit téměř kdokoliv. V sezóně 2007–08 k bílému kontinentu vyrazilo kolem 30 tisíc turistů, což bylo čtyřikrát víc než na přelomu tisíciletí.

První komerční let na Antarktida

FOTO: fotobanka Profimedia

Od roku 2007 se do antarktických vod mohou turisté plavit na luxusní výletní lodi. První byla Golden Princess o výtlaku 120 tisíc tun s pěti bazény, minigolfem, kasinem a 3700 pasažéry na palubě. Pro nejizolovanější kontinent planety to neznamená žádnou výhru.

„Velké lodě spotřebovávají při cestě spoustu paliva a přispívají tak k růstu emisí skleníkových plynů kolem pólu,“ kritizoval nejnovější destinaci turistických kanceláří John Shears z Britského antarktického střediska (BAS). „Antarktida je na globální oteplování extrémně citlivá – ztrácí ledovce a souvislý led v jejích mořích se rozpadá.“

Antarktický ledovec ročně přichází o 3,5 kilometru pevniny

Několik set kilometrů na západ od Vojtěchovy Velrybí zátoky začíná Země Marie Byrdové. Je to tisícikilometrová hladká rovina, ovšem jen zdánlivě. „Téhle oblasti se říká měkký podbřišek západoantarktického ledu,“ vysvětlil pro stanici BBC David Vaughan z BAS.

„Pevnina pod ledovou vrstvou se tu zvedá do vnitrozemí nejpříkřeji z celého kontinentu,“ dodal s poukazem na několik velikánů, tyčících se – ovšem skrytě pod ledem – o tři sta kilometrů dále do výšky 3500 metrů nad mořem.

Expedice National Geographic na Antarktidu

FOTO: fotobanka Profimedia

Zemi Marie Byrdové, nehostinné místo, kde nejsou vědecké stanice, dlouhá desetiletí nenavštívila ani žádná expedice. Na začátku roku 2008 tam tři měsíce pobývala dvojice Britů. Každý na motorových saních najezdil asi 2500 kilometrů.

Odborníci měřili rychlost oteplování kontinentu  

Výzkumník Rob Bingham za sebou na stometrovém laně tahal radar a na dvousetmetrovém přijímač. Radar vysílal dolů signál a přijímač četl z jeho odrazu topografii skryté pevniny a rozdíly v kvalitě ledu. Julian Scott navrtával vřelou vodou do ledu dvacetimetrové díry a v nich odpaloval malé nálože.

Seismografy, zapuštěné do ledu opodál, měřily sílu otřesů a polárník z údajů vypočítával profil ledu a vrstvu sedimentů mezi ním a skálou. Oba současně rozmisťovali na ledovcové pláni navigační přijímače GPS, které každých deset sekund měřily pohyb ledovce.

Antarktida

FOTO: fotobanka Profimedia

Zkoumali jeden z nejvydatnějších antarktických ledovců, několik kilometrů hluboký a třicet km široký ledový veletok, který kdosi humorně nazval ledovcem Borovicového ostrova, i když nejbližší borovice rostou až někde na Ohňové zemi.

Ročně se posune o tři a půl kilometru do zdejšího Amundsenova moře, kde se rozpustí. To alespoň vyplývalo ze satelitních měření z konce minulého století. Jenže ledový proud teď zrychluje.

K naší smůle se Antarktida otepluje rychleji než zbytek světa a její západní část ještě o pár setinek stupně víc. Jestli se rozpadne Wilkinsův šelf, voda z té jeho části, která dosud plave nad hladinou, roztaje a přispěje pár milimetry k jejímu zvednutí.

Jestli ale i ledovec na Borovicovém ostrově sklouzne do moře, rozpuštěná voda zvedne hladinu moří výrazně. BAS tvrdí, že až o 25 centimetrů, i když by roztátí všeho toho ledu trvalo několik desetiletí.

S využitím zdrojů: wikipedie, Alexandr Petrželka/Právo

Karolina Zarzycká, Novinky

nahoru

Příroda:

obrazek

Mars

obrazek

Tsunami

obrazek

ZemětřeseníStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby