Osobnosti

Anis Amri

obrazek

Anis Amri

FOTO: Handout, Reuters

22.12.2016 12:12 Anis Amri je čtyřiadvacetiletý Tunisan, který spáchal teroristický útok v Berlíně 19. prosince 2016. Kamiónem najel do lidí na vánočním trhu, 12 jich zabil a 48 poranil. Policie jej 23. prosince 2016 v Itálii zastřelila.

Amri řídil kamión, který vjel do davu na vánočním trhu u Pamětního kostela císaře Viléma. Ujel asi 50 až 80 metrů , než zastavil. Cestou zdemoloval několik stánků a při tragédii zahynulo 12 lidí , zraněných bylo 48.

Útok na vánoční trh v západní části Berlína

FOTO: Novinky.cz s použitím ČTK

Po útoku zadržela   policie   třiadvacetiletého pákistánského uprchlíka Návida B. Ten však již od začátku jakoukoliv vinu popíral a v úterý jej   policie   propustila, když se neprokázala žádná jeho   vazba   na atentát. V kabině vozu nebyly nalezeny ani jeho otisky, ani stopy jeho   DNA .

Policie odvádí podezřelého z teroru na vánočním trhu

FOTO: Reuters

Místo toho však následující večer přišla německá policie s informacemi, že se na podlaze tahače našly dokumenty, které byly vydány na jméno Anis Amri, který se tak stal hlavním podezřelým z atentátu.

Fotografie podezřelého zveřejněná deníkem Bild.

 

2,7 miliónu za informace 

Německo vydalo na Amriho eurozatykač a policie nabídla odměnu 100 tisíc eur (2,7 miliónu korun) za informace, které povedou k jeho dopadení.

Zároveň však vyzvala občany k opatrnosti, protože Amri mohl být ozbrojen. Zbraň, kterou atentátník použil k zabití polského řidiče kamiónu, se totiž nenašla.

Dopadení

Amriho spatřila policejní hlídka kolem třetí hodiny ranní u italského Milána ve městě Sesto San Giovanni a požádala jej o doklady. Zprvu prý reagoval poklidně, pak si ale sundal ze zad batoh, vytáhl z něj pistoli, začal křičet Alláhu akbar (Bůh je veliký) a jednoho policistu střelil do ramene. Následně se snažil utéct a skrýt za zaparkované auto, byl ale zastřelen.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie na místě, kde byl zastřelen útočník z Berlína

To, že se opravdu jednalo o hledaného Tunisana, potvrdily odebrané otisky prstů. Rovněž se prokázalo, že pistole ráže .22, kterou měl u sebe, je zbraň, s níž byl zastřelen řidič polského kamiónu v Berlíně.

Podle listu Corriere dela Sera měl Amri u sebe vlakovou jízdenku vydanou ve francouzském Chambéry, odkud měl jet přes Turín do Milána.

 

FOTO: Mapy.cz

V Itálii podpálil školu

Podle dokumentu se Amri narodil na jihu Tuniska v Tatouine v roce 1992. Údajně používal šest identit a tři národnosti. Vedle té tuniské ještě egyptskou a libanonskou.

Amri odešel z rodného Tuniska v době arabského jara, když mu bylo 17 let. V Evropě různě používal falešnou totožnost. Nejprve pobýval v Itálii, kde ho uvěznili za to, že vypálil školu.

Jeho rodiče uvedli pro agenturu DPA, že se synem měli jen sporadický kontakt od chvíle, kdy opustil Tunisko . Agentura poznamenala, že Amri pocházel z chudé rodiny. Jeho sourozenci, bratr a sestra, v jeho vinu nevěřili.

„Nikdy jsme neměli pocit, že je něco špatně,“ citovala AFP Amriho sestru Nadžúu, jež dodala, že s bratrem byla v kontaktu přes Facebook a on se zdál šťastný a spokojený.

Nepodařilo se ho vyhostit

V červenci 2016 přišel do Německa , kde požádal o azyl, spolkové úřady ho ale zamítly. Podle serveru Spiegel Online měly totiž už několik měsíců podezření o Amriho vazbách na islamisty a obávaly se, že připravuje závažný čin proti bezpečnosti země.

Ukázalo se, že krom toho, že tajné služby prověřovaly, zda hledaný „připravoval těžký zločin ohrožující národní bezpečnost“, také sestrojil výbušninu a prodával v ulicích Berlína drogy.

Tunisan pobýval v Bádensku-Württembersku, v Severním Porýní-Vestfálsku a od února 2016 převážně v  Berlíně . Byl ale mobilní, často se mezitím pohyboval po celé zemi.

Německá policie varovala, že je Amri nebezpečný a zřejmě ozbrojený.

FOTO: German police, ČTK/AP

Protože Němci považovali Amriho za nebezpečného, rozhodli v červenci 2016 o jeho vyhoštění s tím, že měl být deportován ještě v roce 2016 a byl umístěn do vyhošťovací vazby v jihoněmeckém Ravensburgu.

Deportace ale nebyla možná bez platného pasu. Němci proto požádali Tunisany, aby pas poslali a Amriho mezitím propustili. Pas přišel dva dny po útoku na vánoční trh v Berlíně.

Tajné služby hledaného od března déle než půl roku sledovaly na základě tipu, že shání automatické zbraně pro teroristy. V září ale sledování ukončily s tím, že nezaznamenaly nic podezřelého.

Tunisan přitom zřejmě byl v kontaktu s radikálním kazatelem Ahmadem Abdalazízem A., známým jako abú Valá, kterého německá policie zadržela v listopadu a jehož považuje za hlavního ideologa salafistické scény v zemi.

Lucie Plesníková, Novinky

nahoru

Osobnosti:

obrazek

Lenka Andrýsová

obrazek

Larossi Abballa

obrazek

Dita CharanzováStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby