Poslanci a senátoři

Zdeněk Ondráček

obrazek

Zdeněk Ondráček

FOTO: KSČM

2.1.2017 11:17 Zdeněk Ondráček je politik KSČM, poslanec (zvolený v roce 2013 a 2017), člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje a také zastupitel Trutnova. V minulosti pracoval jako kriminalista, za minulého režimu jako příslušník Sboru národní bezpečnosti zasahoval při protirežimních demonstracích.

Narodil se 28. července 1969 v Žacléři. Absolvoval gymnázium v Trutnově, později vystudoval ještě Policejní akademii ČR v Praze, Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Akadémii Policajného zboru v Bratislave a Univerzitu Palackého v Olomouci. O jeho studijních úspěších hovoří tituly JUDr., PhDr. a Ph.D.

Od srpna 1989 do února následujícího roku byl členem KSČ, v únoru 2012 vstoupil do KSČM .

Ještě za komunistického režimu nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti, později působil u Policie ČR . Patřil mezi vyšetřovatele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a v této funkci vedl například vyšetřování kauzy Opencard .

V roce 2011 od policie odešel a začal působit jako poradce Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny PČR, stal se jednatelem firmy Confisio-CZ, s.r.o a na jeden rok zastupoval ředitelku Městského gymnázia a střední odborné školy Úpice.

V roce 2010 byl zvolen ještě jakožto nestraník za KSČM do Zastupitelstva města Trutnov a v komunálních volbách o čtyři roky později mandát obhájil.

Do Zastupitelstva Královehradeckého kraje byl vybrán v krajských volbách v roce 2012 za KSČM . Za komunisty také kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 a byl poprvé zvolen poslancem.

V roce 2016 stál včele 64 poslanců, kteří podali návrh o navrácení paragrafu o hanobení prezidenta republiky do trestního zákoníku.

Při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 byl lídrem KSČM v Královehradeckém kraji a opět obhájil poslanecké křeslo.

Kontroverzní minulost

Ondráček v lednu 1989 jako mladý příslušník Pohotovostního pluku SNB zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne, což byla série protirežimních protestů. V rozhovoru pro časopis Mladý svět tehdy uvedl, že mlátil lidi obuškem a uhodil jím i dívku. Nikdy poté však toto přiznání nepotvrdil.

Minulost Ondráčka pronásleduje i v jeho politické kariéře. Poté, co se stal poslancem, vznikla petice vyzývající ho k rezignaci. Jeho někdejší angažmá mu připomněl i poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek , který ho v průběhu zasedání Sněmovny nazval „komunistickou mlátičkou“ a „komunistickým fízlem“.

Po volbách v roce 2017 se Ondráček ucházel o post předsedy sněmovní Komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů ( GIBS ), což kritizovali politici z různých stran politického spektra. Přesto byl po několika neúspěšných pokusech nakonec v pátek 2. března 2018 v tajné volbě těsně zvolen (hlasovalo pro něj 79 poslanců, potřeba bylo v dané chvíli minimálně 78 hlasů), což vyvolalo nevoli u části veřejnosti a začaly se chystat protesty.

Ještě před jejich konáním premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že navrhne Ondráčkovo odvolání z čela komise, vzdor tomu, že post Ondráček získal i s přispěním hlasů od poslanců ANO , jak Babiš připustil.

Proti zvolení Ondráčka se 5. března uskutečnily demonstrace. V 11 městech se jich podle pořadatelů zúčastnilo na 30 tisíc lidí . Následující den Ondráček na post předsedy komise rezignoval. Ve Sněmovně však uvedl, že neodstupuje kvůli „křiklounům” na ulici, ale kvůli strachu o své zdraví a svou rodinu a naznačoval, že čelil výhrůžkám. Pravicové poslance, kteří byli ve Sněmovně asi nehlasitějšími kritiky jeho zvolení, tehdy nazval „demokratickou žumpou”. [ celá zpráva ]

Zdeněk Ondráček je ženatý a má 2 dcery.

Facebook
https://www.facebook.com/zdenek.ondracek.56?fref=ts
Lucie Plesníková, Novinky

nahoru

Poslanci a senátoři:

obrazek

Markéta Adamová

obrazek

Jan Bartošek

obrazek

Ivo BárekStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby