Osobnosti

ANO 2011

obrazek

Ano, politické hnutí

FOTO: archiv, Právo

16.10.2013 09:12 Hnutí ANO založil v roce 2011 podnikatel a miliardář Andrej Babiš. Už o dva roky později se mu naskytla příležitost kandidovat v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. V nich jeho hnutí nakonec skončilo druhé se ztrátou jen necelých dvou procentních bodů za první sociální demokracií. V následujících volbách 2017 už hnutí dominovalo a se 78 poslanci se stalo nejsilnějším subjektem ve Sněmovně.


Až do roku 2011 byl Andrej Babiš znám jako podnikatel v potravinářství a agrochemii v souvislosti s jeho koncernem Agrofert , jenž sdružuje desítky podniků včetně společností Penam, Olma nebo Kostelecké uzeniny. Toho roku ale Babiš začal veřejně a poměrně často kritizovat poměry v zemi a navážet se do politické scény.

Výsledkem bylo v říjnu téhož roku zaregistrování ochranných známek Akce nespokojených občanů a ANO 2011 , pod nimiž se začalo formovat občanské sdružení. Původně přitom Babiš důrazně odmítal, že by chtěl vstoupit do politiky. Brzy však otočil a v rozhovoru pro Právo připustil, že „v případě úspěchu se sdružení může transformovat v politickou stranu, kterou budou reprezentovat ti, kteří nepotřebují v politice zbohatnout nebo se zviditelnit či léčit si komplexy“.

Kandidatura do Sněmovny

Otočku dokonal, když ještě téhož roku rozjel mediální kampaň, v níž vyzval veřejnost, aby podpořila jeho myšlenku „občanského hnutí složeného z důvěryhodných a nezávislých osobností“. To by se podle něj mohlo v roce 2014 prosadit v parlamentních volbách, predikoval na sklonku roku 2011 .

Na svou šanci nakonec Babiš , který si mezitím ve vnitrostranickém hlasování upevnil post předsedy hnutí, nemusel čekat ani tak dlouho. Díky kotrmelcům kabinetu Petra Nečase , kvůli nimž se jeho vláda předčasně poroučela ze Strakovy akademie , byly v létě roku 2013 vypsány mimořádné volby do Poslanecké sněmovny . A Babiš , o němž už se tehdy hovořilo víc v souvislosti s politikou než s podnikáním, vycítil naději na úspěch.

Lídři hnutí ANO sledují výsledky mimořádných voleb do Poslanecké sněmovny . Na snímku Andrej Babiš s tygrem z cirkusu Joo, kterého je kmotrem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Hnutí ANO 2011 angažovalo několik osobností, z nichž nejznámějšími jsou politička a podnikatelka Věra Jourová, novinář a spisovatel Martin Komárek či herec a režisér Martin Stropnický . Hnutí rozjelo také masivní kontaktní kampaň, na jejímž konci byl skok tohoto uskupení v předvolebních průzkumech o několik procentních bodů vzhůru. Dva týdny před volbami, 13 . října 2013, se v šetření agentury TNS Aisa ocitlo Babišovo hnutí spolu s komunisty na druhém místě za favorizovanou .

Stát jako firma

V té době Babiš učinil další otočku: zatímco zpočátku s pokorou prohlašoval, že se těší na práci v opozici a do vlády se cpát nebude, s rostoucími preferencemi změnil názor a v zářijovém rozhovoru pro Právo už přiznal, že by se rád viděl na postu ministra financí.

Ostatní strany se do případné koalice s ANO 2011 nehrnuly.  Argumentem se jim stala nevyzpytatelnost hnutí pod vedením miliardářského podnikatele, který prohlašoval, že chce stát řídit jako firmu. Mnohým v této souvislosti vyvstala před očima paralela s Věcmi veřejnými Víta Bárty . Nasnadě proto byly i dohady o tom, zda Babiš nevstupuje do politiky s cílem podpořit svůj byznys.

Nečekaný triumf

Karta se ale obrátila po volbách, kdy Babiš se svým hnutím získal nečekaně vysokou podporu 18,65 procenta voličů a umístil se na druhém místě těsně za první ČSSD (20,45 procenta). Povolební situace se tak zkomplikovala, neboť sociální demokraté nezískali dostatečnou podporu pro vytvoření menšinové vlády s podporou KSČM a účast hnutí ve vládě se ukázala nezbytnou. Jedinou životaschopnou koalici mohly utvořit ČSSD , ANO 2011 a KDU-ČSL .

Kvůli rozhádanosti uvnitř ČSSD se Babiš na nějaký čas stal pánem situace, který si mohl diktovat, s kým a za jakých okolností bude jednat o nové vládě .

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš , šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu v lednu 2014. Babiš obsadil funkci ministra financí, jeho strana získala i resort místního rozvoje, kam se jako ministryně vrátila někdejší zaměstnankyně resortu Věra Jourová.

Martin Stropnický obsadil post ministra obrany, resort spravedlnosti Helena Válková , ministrem dopravy se stal Antonín Prachař , ministrem životního prostředí Richard Brabec .

Kauza Čapí hnízdo

V roce 2016 otřásla hnutím kauza Čapí hnízdo, která zahrnovala jak Andreje Babiše , tak prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka . Podle obvinění dotaci určenou malým a středně velkým firmám čerpal koncern Agrofert skrze nastrčenou malou firmu, čímž měla vzniknout škoda téměř 50 miliónů Kč.

Premiér Andrej Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci před zasedáním mandátového a imunitního výboru.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Poslanecká sněmovna v srpnu 2017 obdržela žádost Policie ČR o vydání obou mužů k trestnímu stíhání, které bylo po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 přerušeno, neboť oba opět získali poslaneckou imunitu .

Kauza neměla žádný vliv na výsledky říjnových voleb 2017, kdy ANO 2011 s přehledem zvítězilo s 29,64 % odevzdaných hlasů a získalo 78 poslaneckých mandátů. Andrej Babiš jako předseda hnutí a stranický lídr kandidátky ve Středočeském kraji byl opět zvolen poslancem sněmovny . Prezident Miloš Zeman pověřil Babiše dne 31. října 2017 jednáním o sestavení nové vlády , 6. prosince jej jmenoval premiérem.

Od jmenování vlády prezidentem 13 . prosince 2017 stojí Babiš v čele nového kabinetu složeného z členů hnutí ANO a nestraníků. Dne 16. ledna 2018 neobdržela tato vláda důvěru Poslanecké sněmovny , a tudíž musela podat demisi.

V lednu 2018 byl Babiš a Faltýnek Poslaneckou sněmovnou ČR opět vydán k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.

Dvě vlády pod taktovkou hnutí ANO

Už před vyslovením důvěry první Babišovy vlády se ozývaly hlasy ze sociální demokracie, že by strana měla jednat s hnutím ANO na sestavení druhé Babišovy vlády. Prezident Miloš Zeman totiž už předem deklaroval, že i druhým pokusem pověří znovu právě Andreje Babiše.

Následovalo několik měsíců vyjednávání, ze kterých vzešla vládní koalice složená z hnutí ANO a ČSSD. Druhá vláda Andreje Babiše byla jmenována 27. června a za hnutí ANO v ní kromě premiéra zasedá devět ministrů.

Stačilo však jen několik dní na to, aby vláda i hnutí ANO musely řešit první skandál s opisováním v diplomových prací ministryně spravedlnosti Taťány Malé za ANO. Ta nakonec 9. července, pouhých 13 dní po jmenování, kvůli podezřením rezignovala. Skandál se nevyhnul ani koaličnímu partnerovi ČSSD, jen o týden později kvůli stejnému obvinění z plagiátorství opustil vládu jejich ministr průmyslu a obchodu Petr Krčál za ČSSD.

Vládě byla dne 11. července vyslovena ve Sněmovně důvěra. Musela se však opírat o podporu komunistických poslanců. Hnutí ANO si podporu vlády u KSČM stvrdilo dohodou, kterou komunisté sami nazvali tolerančním patentem.

www.anobudelip.cz

Novinky

nahoru

Osobnosti:

obrazek

Mahmúd Abbás

obrazek

Julian Assange

obrazek

Bašár AsadStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV programStalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů