Věda a školy

V minulém století téměř vyhynul, nyní se kondor kalifornský vrací do přírody

BEZ KOMENTÁŘE: Ohrožený kondor kalifornský se pomalu vrací zpět do přírody

ZDROJ: AP

25.9.2017 07:35 Ohrožený kondor kalifornský se pomalu, ale poslední roky velmi úspěšně vrací zpět do volné přírody. Děje se tak více než tři desetiletí poté, co tento největší suchozemský pták Severní Ameriky téměř zcela vymizel. Nyní jich má být kolem 450 jedinců, a to včetně asi 270 v divoké přírodě Kalifornie, Arizony, Utahu a také Mexika.

Kondoři kalifornští létali v minulosti z Mexika až do Kanady, avšak v průběhu 20. století téměř vyhynuli. Jejich úbytek je znám už od 19. století, mohl za to zejména lov, otrava olovem a ničení jejich přirozeného prostředí.

„Je to stále jeden z nejkritičtěji ohrožených druhů na světě, avšak od roku 1982 jsme dokázali zvýšit jejich populaci z pouhých 22 ptáků až na současných přibližně 450 kusů,“ sdělil agentuře AP Kelly Sorenson, výkonný ředitel společnosti Ventana Wildlife Society, která o „obnovu“ kondorů dlouhodobě usiluje.

Podílela se na tom i tehdejší vláda Spojených států. Oněch 22 posledních volně žijících se umístilo do zoologických zahrad v Los Angeles a San Diegu, kde se je dařilo rozmnožovat. Od 90. let se postupně vysazují zpět do volné přírody.

Zákaz olověné munice

Biologové, kteří kondory již dlouho mapují, tvrdí, že největší hrozbou je pro ně stále střelivo lovců, konkrétně olověná munice. Olovo je může otrávit, když požírají mrtvá těla živočichů zastřelených olověnými kulkami. Kondoři se totiž obecně živí zejména mršinami.

Proto americký stát Kalifornie kvůli ochraně kondorů a další divoké zvěře zakázal pro jakékoli lovecké praktiky používání olověného střeliva.

„Od té doby pozorujeme méně úmrtí kondorů kvůli otravě olovem, přežívají déle, koncentrace olova v jejich krvi se snižuje. Je povzbudivé vidět, že jsme na správné cestě – a že se i lovci a rančeři podílejí na tomto úspěšném řešení,“ dodal Sorenson.

Příprava na život v divočině

Zoo v San Diegu navíc letos oslavila narození svého již 200. kondora. Mláďata se zde vždy rok připravují na život ve volné přírodě.

„Nikdy nevidí člověka. Vše včetně krmení se provádí pomocí speciálního maňáska či přímo jeho rodičů. Mládě je přesvědčeno, že je s ním pořád jen kondor,“ vysvětlil pro AP kurátor ptáků z tamní zoo Michael Mace.

Bioložka ze zmíněné ochranářské společnosti Amy Listová doufá, že teď by je v přírodě již nemělo nic výrazně ohrožovat. „Tedy pokud nezmění svou běžnou dráhu letů,“ uzavřela.

Kondor kalifornský, sedm až 11 kilogramů vážící opeřenec s rozpětím křídel 2,5 až tři metry, je zároveň jedním z nejdéle žijících ptáků na světě. Může se dožít až 50 let.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Pražský vzdělávací veletrh nabídne pomaturitní studijní příležitosti

-

dnes 12:36 V Praze proběhne od úterý 23. do čtvrtka 25. ledna již...

A kněží se ženili a ženili

-

včera 03:40 Ve středu 22. ledna 1919 navštívila T. G. Masaryka...

Osamělost škodí zdraví

-

19.1. 19:59 Vědci prokázali škodlivé dopady sociální izolace na...

Čeští vědci objevili v Nové Guineji prvního jeskynního raka na jižní polokouli

-

19.1. 11:49 Video: Badatelům z Jihočeské univerzity (JČU) v...

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná

-

18.1. 13:31 Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání...

Pivo na Marsu? Mohlo by se tam dařit chmelu, ukázal pokus studentů z USA

-

18.1. 11:05 Důležitá rostlina pro výrobu piva se možná dá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby