Věda a školy

Rodičům i ředitelkám školek se nelíbí ověřování vědomostí předškolních dětí

obrazek

Úroveň vědomostí dětí, které se připravují na školní docházku individuálně, ověřovali učitelé mateřských škol poprvé.

FOTO: EDULAB

11.1. 10:04 Ověřování úrovně vědomostí předškolních dětí, které se vzdělávají individuálně, je nastaveno na příliš brzkou dobu, uvítali bychom březen či duben. Tvrdí to ředitelky mateřských škol, jejichž předškoláci plní povinnou školní docházku doma. Vyplývá to z listopadového průzkumu vzdělávací organizace EDULAB. Rodiče se navíc podle zástupců školek příliš nezajímali o úroveň výstupů, někteří dané listopadové ověření znalostí dítěte vnímali jako obtíž.

Povinný rok předškolního vzdělávání platí od loňského září. Týká se dětí, které nejpozději do konce srpna dosáhly věku pěti let. Primárně se plní ve školce v rozsahu čtyř hodin denně, zákon ale umožňuje i jiné způsoby, například právě individuálním vzděláváním.

Rodiče pak jen zajistí účast dítěte v mateřské škole u ověřovací zkoušky. „Předškolní vzdělávání je jednou ze základních priorit ministerstva školství. Je velmi důležité k rozvoji kompetencí potřebných pro život a zvyšuje šance na školní úspěch,“ zdůvodnilo to tehdy MŠMT.

Po necelých třech měsících od začátku školního roku začaly mateřské školy s ověřováním u předškoláků, které rodiče vzdělávají individuálně. Podle 60 ředitelek mateřských škol, které se zapojily do průzkumu, není zavedení možnosti individuálního povinného předškolního vzdělávání příliš dotažené.

Více než polovina dotázaných ředitelek se vyjádřila, že nepovažuje jednorázové ověření za vhodný způsob reflexe individuálního vzdělávání.

Spíše jen formalita

Zákonnou povinností rodičů je pouze dostavit se s dítětem k ověření. Nicméně jak uvádí EDULAB, povinnost vést kupříkladu sběrné portfolio dětských prací či seznam přečtených knížek ale už nemají. Pokud se při ověření ukáže, že vývoj dítěte není na dostatečné úrovni, ředitelka v podstatě individuální vzdělávání ukončit nemůže.

V případě, že se při ověření identifikují problematické oblasti, mají sice pedagogové povinnost zákonným zástupcům doporučit, jak rozvoj v dané oblasti posílit, už ale nemají možnost další vývoj dítěte sledovat. Žádné další ověření už totiž zákon nestanoví.

„Nedivme se pak, že se více než polovina dotázaných ředitelek vyjádřila, že takto nedotažený systém k zajištění kvalitní předškolní přípravy nic nepřináší. Mají pocit bezmoci a zbytečně vynaloženého úsilí. Celý proces vnímají pouze jako formalitu, která na řádnou přípravu dítěte a na bezproblémový nástup do první třídy nemá žádný vliv,“ konstatovala Miluše Vondráková z organizace EDULAB.

Nezájem rodičů o zprávu

Dotazované ředitelky uvedly, že někteří rodiče vnímali povinnost dostavit se k ověření dokonce jako obtíž. A o závěr z ověření, tedy o zprávu o aktuální úrovni rozvoje svého dítěte, neměli zájem. Většina z ředitelek se dále shodla, že za nejdůležitější oblasti při ověřování považují socializaci, komunikaci a grafomotoriku. Největší obtíže dělaly dětem komunikační a sociální dovednosti.

„Jelikož pedagogům mateřských škol chyběla metodika, jak k procesu ověřování přistoupit, připravili jsme ve spolupráci s našimi Metodickými centry pro předškolní vzdělávání Školka hrou soubor postřehů a návrhů, které oblasti ověřovat a především, jak spolupracovat a komunikovat s rodiči,“ dodala Vondráková.

I přes možnost absolvovat povinný rok doma s občasným „přezkoušením“ v budově školky, kde je dítě oficiálně zapsáno, budí tato vyhláška emoce. Rodiče zejména znepokojila nová povinnost omlouvat absence písemně až čtrnáct dní dopředu. Stejně jako to, že v případě většího počtu neomluvených hodin by měly školky hlásit rodiče na OSPOD, tedy „sociálku“. Podle ministerstva ale šlo o zbytečné šíření paniky. [celá zpráva]

Říjnový průzkum CVVM každopádně ukázal, že pro povinný rok jako takový je 70 procent lidí. [celá zpráva]

Problematickou se však v budoucnu může stát skutečnost, že ve školkách poroste počet batolat. Už nyní jich tam je téměř 45 tisíc. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

dnes 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

včera 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

včera 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...

Roste zájem o výuku češtiny

-

včera 11:09 Počty cizinců, kteří k nám přicházejí za prací,...

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

19.9. 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

19.9. 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů