Domácí

Sobotka: Zeman neměl mandát vlády, slova o Krymu odporují politice ČR

obrazek

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka

FOTO: Milan Malíček, Právo

10.10.2017 17:34 (aktualizováno: 10.10.2017 18:40) Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý připojil ke kritice, kterou prezidenta Miloše Zemana čeští politici zahrnuli kvůli jeho slovům před Parlamentním shromážděním Rady Evropy o kompenzacích za Krym. Podle Sobotky Zeman neměl k takovému projevu mandát vlády. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Zemanovy výroky nejsou v souladu s postojem České republiky.

„Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát české vlády,” napsal Sobotka na Twtitteru.

Dodal, že Česko hájí respektování mezinárodního práva a sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minska. „Bez naplnění těchto dohod je nelze rušit,” napsal Sobotka.

Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát české vlády.

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 10. října 2017

Zeman v projevu označil ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci a odmítl funkčnost protiruských sankcí. [celá zpráva]

Z Ukrajiny po Zemanových slovech zaznívají ostré a pobouřené reakce. [celá zpráva]

V podobném duchu jako Sobotka se vyjádřil ministr zahraničí Zaorálek. „Názor, který Miloš Zeman přednesl ve svém projevu v Radě Evropy, není u něj nový. Nicméně není v souladu s tím, co ČR prosazuje na mezinárodních fórech. K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet. Pozice EU je v tomto jednotná. Sankce proti RF musí platit do té doby, dokud nebudou splněny podmínky Minských dohod,” reagoval Zaorálek na Zemanova slova.

Český prezident Miloš Zeman před vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy

FOTO: Jakub Dospiva, ČTK

Jurečka: Jak to vůbec může říct?

„Kompenzace za Krym? Jak toto může prezident našeho státu s naší historií vůbec říci!! Mezinárodně uznané hranice jsou nedotknutelné!!!!“ napsal na sociální síť ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Prezident podle něj předvedl a řekl něco neuvěřitelného, co nemá se zahraniční politikou vlády ČR nic společného.

Kompenzace za Krym? Jak toto může prezident našeho státu s naší historii vůbec říci!! Mezinárodně uznané hranice jsou nedotknutelné!!!!

— Marian Jurečka (@MJureka) 10. října 2017

Poslankyně ODS Miroslava Němcová zdůraznila, že finančně nebo jinak kompenzovat Ukrajině Krym znamená souhlasit s principem vojenské agrese, okupace a zabrání cizího území.

„Takový postoj zásadně odmítám. Je v rozporu se zahraniční politikou České republiky i s usnesením Poslanecké sněmovny, která obsazení Krymu označila jako agresi odporující mezinárodnímu právu,“ uvedla Němcová.

„Podpora ozbrojené agrese prezidentem České republiky je ostudná. Je popřením demokratických principů a směřování naší společnosti po roce 1989,“ podotkla.

Kalousek: Zeman nás zostudil

Podobný názor má i opoziční TOP 09. „Zeman nás na Radě Evropy zostudil. Vláda by se od jeho projevu měla distancovat,“ míní předseda strany Miroslav Kalousek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ani volební lídr soc. dem. a ministr zahraničí Zaorálek však osobně nereagovali.

Resort zahraničí vydal pouze prohlášení, ve kterém připomnělo, že platnost protiruských sankcí byla rozhodnutím summitu EU přímo navázána na úplné naplnění minských dohod.

„Přehodnocení sankcí před tím, než pominou důvody proti jejich uvalení, by znamenalo zpochybnění důvěryhodnosti politiky EU. Při rozhodování o dalším osudu sankcí je třeba mít na zřeteli potřebu zachovat jednotu EU," sdělilo ministerstvo.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

ČSSD hlasovala na radnici, za pronájem neplatila. Jen jsme proběhli, hájí se

-

dnes 04:22 Referendum o vstupu do vlády s hnutím ANO, které...

ČR nese odpovědnost za výroky prezidenta, rozhodl NS a vrátil kauzu Peroutka na začátek

-

včera 18:16 aktualizováno Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu...

Neomezená moc? Sorry jako, to chceš moc! Stovky lidí tiše protestovaly proti Babišovi

-

včera 18:13 Video: aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze...

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

včera 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Koalice ještě není ani na papíře a ve Sněmovně už si vjela do vlasů

-

včera 16:11 aktualizováno Zatímco ČSSD teprve začala ve...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

včera 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby