Domácí

Suchý se vrátil z Kanady bez peněz, chce se stát novinářem

16.12.2009 08:35 Po sedmi měsících a čtyřech dnech se v úterý odpoledne vrátil do Prahy nejznámější český Rom žádající o azyl v Kanadě, Jaroslav Suchý, veřejnosti známý jako ten, který pohladil Baracka Obamu.
Bez koruny a zázemí, zato s hlavou plnou nových plánů.

"Chtěl bych pracovat v hotelu jako recepční, když už mám základy angličtiny. Do budoucna by mě ale bavila novinařina," plánuje 31letý muž.

Do Kanady se vydal letos v květnu zcela bez prostředků, pouze s taškou napěchovanou soudními spisy z vlastních sporů, které vede s českými úřady, a svazkem novin, v nichž se o něm psalo.

"Na letenku mi přispěli známí, jeden podnikatel z Prahy, jeden soudce a další," řekl v úterý těsně po návratu Právu Suchý. Po přistání v Torontu se nerozpakoval: "Jen jsem se zeptal lidí, kde najdu imigrační úřad. Tam jsem zašel a požádal o ochranu," zavzpomínal.

Od imigračních úředníků získal po sejmutí otisků prstů, vyfotografování a dvouhodinovém pohovoru už druhý den nárok na dvouměsíční ubytování v azylovém zařízení se stravou a řadou bezplatných nebo cenově zvýhodněných služeb.

Po dvou měsících si sice musel najít bydlení vlastní, za které vynaložil 400 celkem z 664 dolarů měsíčního vládního příspěvku, i tak ale s prostředky vyšel.

"Byl jsem hodně na internetu, chodil jsem do knihovny, fitness centra, na plavání a hlavně navštěvoval jazykovou školu, která je v Kanadě pro imigranty zadarmo," uvedl Suchý. Pokoušel se prý také sehnat práci.

"Na pracovní povolení jsem marně čekal tři měsíce. Říkali, že přednostně zaměstnají ty, co jsou tu déle,“ postěžoval si.

I v Kanadě upoutal média

Nejen v Česku, ale i v Kanadě Suchý zaujal tamní média. Pro televizi CBS se dokonce z pozice českého imigranta vyjadřoval k politice prezidenta Václava Klause, několikrát byl dotazován na situaci Romů v Česku.

Právě rozhovorem pro deník National Post si ale letos v létě nejspíš přivřel dveře k získání kanadského azylu. Přiznal totiž, že se v Česku nikdy nestal terčem rasového útoku, což zaujalo kromě čtenářů i imigrační úřadníky. "Azylové řízení jsem ukončil sám. Požádal jsem o letenku zpět, kterou jsem minulý týden dostal," uvedl.

V Praze přistál v úterý podobně jako před sedmi měsíci v Kanadě. Bez prostředků a s taškou soudních spisů. Přibyla jen krabice s dárky pro přátele.

Bydlení mu už předem zajistil známý v jedné pražské ubytovně. "Moje první cesta povede na zdravotní pojišťovnu a druhá na úřad práce," podotkl Suchý s tím, že pro začátek je připraven přijmout jakoukoli práci.

Věří také, že nakonec uspěje ve svém soudním sporu s ministerstvem školství o odškodnění za léta strávená ve zvláštní škole, který v prvním kole prohrál u Městského soudu v Praze. "Jsem připraven to hnát do Štrasburku," dodal.

Josef Koukal, Právo

nahoru

Domácí:

Ruský velvyslanec obvinění s jedem novičok nevysvětlil

-

dnes 15:51 aktualizováno Ministr zahraničí v demisi Martin...

Zeman vyznamenal apoštolského nuncia

-

dnes 15:38 aktualizováno Prezident Miloš Zeman udělil ve středu...

Neshody ANO a ČSSD se prohlubují, kromě daní jsou i u důchodů a ve školství

-

dnes 14:58 aktualizováno Expertní týmy ANO a ČSSD narazily ve...

Politika přestává být pro lidi odtažitá. Většina opět věří, že volby mohou něco změnit

-

dnes 14:18 Názory české veřejnosti na politiku se mění. Ačkoli je...

Kandidát na primátora Prahy Čižinský: Poctivá politika je víc než stranická disciplína

-

dnes 14:02 Video: Chci proměnit Prahu, to je větší hodnota než...

Poslanci se zhádali kvůli návrhu Michálka k daňovému řádu. Příprava diktatury, zlobil se Klaus ml.

-

dnes 12:33 Emoce mezi poslanci ve Sněmovně ve středu rozvířila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby