Krimi

Dětští násilníci a vrazi brzy skončí ve speciálních detenčních ústavech

obrazek

Z tohoto výchovného ústavu v ostravské části Polanka nad Odrou chce ministr školství vytvořit detenční ústav pro dětské vrahy.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

28.1.2011 06:13 Česko bude mít zřejmě brzy první detenční ústavy pro dětské vrahy a násilníky. Zvlášť nebezpeční dětští zločinci by měli skončit v budoucnu za ostře střeženými branami speciálních výchovných zařízení v Boleticích na Děčínsku a v Polance nad Odrou, což je část Ostravy.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) již o tom jednal s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Odborníci chystají materiál do vlády. K vytvoření detenčních ústavů ministra školství podle jeho slov donutil nárůst nebezpečných dětských vrahů.

„Příkladem může být ostravský případ z loňského listopadu, kdy teprve šestnáctiletý mladík pobodal na sídlišti v Ostravě-Zábřehu tři hochy ve věku devět, třináct a čtrnáct let. Napadají mě ale další brutální útoky mladistvých a nezletilých, například z Kmetiněvsi. Tyto děti jsou velmi nemocné a je nutné je držet v izolaci od společnosti a pracovat s nimi,“ vysvětloval Dobeš s tím, že v Česku dosud fungují dva detenční ústavy pro dospělé, v Brně a Opavě.

Polanku nad Odrou a Boletice si ministerstvo školství nevybralo náhodně. V prvním místě je speciální dětský domov, v druhém výchovných ústav, navíc po nákladné rekonstrukci.

„Vybrali jsme je kvůli jejich umístění, ale také proto, že již nyní zde pracují s nejvíce problematickými dětmi a mladými, kteří trpí extrémními poruchami chování. Je samozřejmé, že zde musí vzniknout vyšší zdi, bude zde také zdravotnický personál, ostraha a odborníci, kteří s tak nemocnými mladými agresory umějí pracovat,“ dodal ministr školství.

V Polance nadšeni nejsou

Obyvatelům ostravského obvodu Polanka nad Odrou se záměr ministerstva zřídit zde detenční ústav příliš nezamlouvá. „Nejsme z tohoto nápadu pana ministra nadšeni. Každý týden tady řešíme nějaký přestupek týkající se výchovného ústavu, který leží na našem území na kraji obce. Jedná se především o různé druhy napadení v ústavu či to, že některý z chovanců uteče a na útěku něco provede,“ svěřil se Právu starosta Polanky nad Odrou Pavel Bochnia (SNK Polanka nad Odrou).

Podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Savičové bylo na opravu zařízení v Polance nad Odrou vynaloženo téměř 142 miliónů korun. „Nově vybudovaný objekt je podle vzoru zahraničních zařízení. Prakticky neumožňuje útěk dítěte.

Stavba je totiž zároveň oplocením celého areálu s minimální možností překonání. Mezi další bezpečnostní opatření patří také nerozbitné výplně oken, zesílené dveře a zámky, pevný zděný nábytek na pokojích,“ vypočítávala.

Uvedla, že je nyní v polaneckém výchovném ústavu 12 dětí ve dvou výchovných skupinách. V letošním prvním čtvrtletí se kapacita navýší na 30 míst pro mladistvé delikventy, kteří budou rozděleni do pěti výchovných skupin.

Denisa Telaříková, Právo

nahoru

Krimi:

Před soudem opět stanul muž, který měl před osmi lety zneužít nezletilé sourozence

-

dnes 15:34 Případ 62letého Antonína Hajma z Mostu, který byl...

Kamión se v Ústí nad Orlicí nevešel pod viadukt, převrátil se na bok

-

dnes 14:00 Video: Jeden ze zrádných viaduktů pod železničním...

Nákladní auto smetlo na Přerovsku cyklistu s dítětem, muž zemřel

-

dnes 13:21 Tragicky skončil v úterý ráno na Přerovsku střet...

Úřad vlády musí zaplatit pokutu půl miliardy za Promopro, rozhodl soud

-

dnes 11:57 aktualizováno Soud zamítl žalobu úřadu vlády proti...

Policie uzavřela případ podezřelého úmrtí na D1, metanol v něm roli nehrál

-

dnes 11:40 Kriminalisté z Přerova dokončili v těchto dnech...

Soud řeší zásah policistů proti vražedkyni ze Smíchova. Sudků k výslechu nemusí

-

dnes 10:33 Video: Po osmi měsících se Obvodní soud pro Prahu 1...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby