Domácí

Ministr Dobeš chce dětské násilníky léčit v detenčních ústavech

obrazek

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV)

FOTO: Petr Horník, Právo

6.12.2010 20:19 Do detenčních ústavů chce ministr školství Josef Dobeš (VV) „zavírat“ dětské násilníky. O problému hovořil v pondělí při návštěvě Orlové a Ostravy, kde před více než týdnem pobodal šestnáctiletý mladík děti ve věku 9, 13 a 14 let. Policie už útočníka obvinila z pokusu o několikanásobnou vraždu.

„Je potřeba zřídit detenční ústavy,“ řekl Dobeš s tím, že v současnosti existují dvě místa, kde by takové ústavy mohly být. Jedno je v Polance nad Odrou v Moravskoslezském kraji a druhé v Boleticích v Ústeckém kraji. Zařízení by měla fungovat jako psychiatricko-léčebné ústavy s velmi přísnou ostrahou. „Chci pomoci tyto děti léčit, aby na to nedoplatila v budoucnu společnost, ani oni sami, protože pak rostou pro Mírov,“ řekl ministr.

O věku dětí, které by byly do takových zařízení umístěny, se nechce Dobeš bavit. „Nebavím se jen o mladistvých, ale měli bychom tu hranici stáhnout dolů, protože poslední případy ukazují, že společnosti nebezpečné mohou být i děti,“ upozornil.

Zřízením detenčních ústavů pro nezletilé a mladistvé agresory by se podle Dobeše mělo krom jeho resortu zabývat také ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo spravedlnosti a Vězeňská služba. „O umístění do takového zařízení by měl nepochybně rozhodovat soud.“

Setkání s otcem jednoho z pobodaných dětí popsal jako silně citové setkání. „Musíme s tímto latentním problémem ve společnosti něco udělat, protože možná už nemusí být mnoho měsíců a nebude to latentní problém, bude to velký problém neúměrné agrese u dětí,“ řekl Dobeš, který chce nechat školskou inspekci prověřit školu, kam útočník chodil, zda udělala v minulosti vše, co měla.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Domácí:

Babiš: ANO podpoří návrh Pirátů na zpomalení růstu platů politiků

-

dnes 07:21 aktualizováno Poslanci hnutí ANO by podle šéfa hnutí a...

Plné Václavské náměstí si písněmi ze 60. let připomínalo srpen 1968. Na Bílou lidé pískali

-

včera 20:02 Video: aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se...

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

včera 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

včera 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Vštípila mi svobodu, říká syn odvážné Rusky, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí

-

včera 18:25 Video: Jaroslavu Gorbaněvskému bylo sedm let, když v...

Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu

-

včera 17:17 aktualizováno Prezident Miloš Zeman sdělil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů