Domácí

Ministr Dobeš chce dětské násilníky léčit v detenčních ústavech

obrazek

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV)

FOTO: Petr Horník, Právo

6.12.2010 20:19 Do detenčních ústavů chce ministr školství Josef Dobeš (VV) „zavírat“ dětské násilníky. O problému hovořil v pondělí při návštěvě Orlové a Ostravy, kde před více než týdnem pobodal šestnáctiletý mladík děti ve věku 9, 13 a 14 let. Policie už útočníka obvinila z pokusu o několikanásobnou vraždu.

„Je potřeba zřídit detenční ústavy,“ řekl Dobeš s tím, že v současnosti existují dvě místa, kde by takové ústavy mohly být. Jedno je v Polance nad Odrou v Moravskoslezském kraji a druhé v Boleticích v Ústeckém kraji. Zařízení by měla fungovat jako psychiatricko-léčebné ústavy s velmi přísnou ostrahou. „Chci pomoci tyto děti léčit, aby na to nedoplatila v budoucnu společnost, ani oni sami, protože pak rostou pro Mírov,“ řekl ministr.

O věku dětí, které by byly do takových zařízení umístěny, se nechce Dobeš bavit. „Nebavím se jen o mladistvých, ale měli bychom tu hranici stáhnout dolů, protože poslední případy ukazují, že společnosti nebezpečné mohou být i děti,“ upozornil.

Zřízením detenčních ústavů pro nezletilé a mladistvé agresory by se podle Dobeše mělo krom jeho resortu zabývat také ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo spravedlnosti a Vězeňská služba. „O umístění do takového zařízení by měl nepochybně rozhodovat soud.“

Setkání s otcem jednoho z pobodaných dětí popsal jako silně citové setkání. „Musíme s tímto latentním problémem ve společnosti něco udělat, protože možná už nemusí být mnoho měsíců a nebude to latentní problém, bude to velký problém neúměrné agrese u dětí,“ řekl Dobeš, který chce nechat školskou inspekci prověřit školu, kam útočník chodil, zda udělala v minulosti vše, co měla.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Domácí:

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...

Pirátovi Peksovi žádný postih za výroky o Babišovi nehrozí

-

dnes 13:14 aktualizováno Mandátový a imunitní výbor v úterý...

Plánované metro D by mohlo vést i na Žižkov a do Vysočan, rozhodli radní

-

dnes 13:04 Plánovaná trasa metra D by podle radních měla z náměstí...

Jsou to plíživé čistky. TOP 09 chce mimořádnou schůzi kvůli personálním změnám vlády

-

dnes 12:05 Vláda provádí čistky, chceme to vysvětlit na mimořádné...

Brno bude muset omezit hlučné akce na náměstí Svobody, město neuspělo u ÚS

-

dnes 11:23 Brno neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) se stížností,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby