Domácí

Ministr Dobeš chce dětské násilníky léčit v detenčních ústavech

obrazek

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV)

FOTO: Petr Horník, Právo

6.12.2010 20:19 Do detenčních ústavů chce ministr školství Josef Dobeš (VV) „zavírat“ dětské násilníky. O problému hovořil v pondělí při návštěvě Orlové a Ostravy, kde před více než týdnem pobodal šestnáctiletý mladík děti ve věku 9, 13 a 14 let. Policie už útočníka obvinila z pokusu o několikanásobnou vraždu.

„Je potřeba zřídit detenční ústavy,“ řekl Dobeš s tím, že v současnosti existují dvě místa, kde by takové ústavy mohly být. Jedno je v Polance nad Odrou v Moravskoslezském kraji a druhé v Boleticích v Ústeckém kraji. Zařízení by měla fungovat jako psychiatricko-léčebné ústavy s velmi přísnou ostrahou. „Chci pomoci tyto děti léčit, aby na to nedoplatila v budoucnu společnost, ani oni sami, protože pak rostou pro Mírov,“ řekl ministr.

O věku dětí, které by byly do takových zařízení umístěny, se nechce Dobeš bavit. „Nebavím se jen o mladistvých, ale měli bychom tu hranici stáhnout dolů, protože poslední případy ukazují, že společnosti nebezpečné mohou být i děti,“ upozornil.

Zřízením detenčních ústavů pro nezletilé a mladistvé agresory by se podle Dobeše mělo krom jeho resortu zabývat také ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo spravedlnosti a Vězeňská služba. „O umístění do takového zařízení by měl nepochybně rozhodovat soud.“

Setkání s otcem jednoho z pobodaných dětí popsal jako silně citové setkání. „Musíme s tímto latentním problémem ve společnosti něco udělat, protože možná už nemusí být mnoho měsíců a nebude to latentní problém, bude to velký problém neúměrné agrese u dětí,“ řekl Dobeš, který chce nechat školskou inspekci prověřit školu, kam útočník chodil, zda udělala v minulosti vše, co měla.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

včera 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby