Kultura

Život po Nirvaně: Imodium

14.7.2004 02:55 V červnu se po několikerém odkladu dostala konečně na trh debutová deska mladičké broumovské rockové skupiny Imodium. Jmenuje se stejně jako ona a pakliže se její všichni tři členové dlouhou dobu stavěli do role pokračovatelů odkazu předáka Nirvany, nabídli očekávané řešení. Nirvanu pochopili a vykročili vlastní cestou.

Také se jí poklonili, však na koncertech tu a tam zaslechnete v přídavku nějaký ten bonus z jejího repertoáru. Po vynikajícím demosnímku Brace (ještě s anglickými texty) je na světě albový debut, v jehož zvuku už nejsou kytary tak "špinavé", do tří skladeb přišly pomoci smyčce a bez výjimky jsou všechna sdělení v mateřštině.

"Začali jsme totálně na Nirvaně. Později jsme ale objevovali další vlivy: australské Silverchair, Američany Creed a další. Pořád vycházíme z grunge, ale je to modernější, novější," zesumarizoval hudební krůčky skupiny zpěvák a kytarista Thom.

Příprava alba byla rovněž prubířským kamenem pro producenta Martina Voláka. Do té doby využívaly jeho kytarových a vokálních služeb sestavy skupin Harlej, Debustrol či Doctor P.P., ovšem jako producent debutoval. S Imodiem na desce pracoval přes rok, dokonalost výsledného zvuku pro něho byla klíčová.

Smutek a rozervanost

"Kdo bude desku pozorně poslouchat, mohl by se u něho dostavit takový zvláštní pocit. Je spojen s určitým smutkem, který z ní jde, s melancholií," přiznává Thom a nabízí se otázka, proč k osmnáctiletým jinochům takové pocity přicházejí.

Odpověď je prostá. Thom coby tvůrce je velmi citlivý, stejně jako byli v minulosti rockoví rozervanci Cobain, Morrison či písničkář Nick Drake. Každý příběh jeho života na něho doléhá. Smutek v textech prý ve studiu musel producent Volák krotit.

"Nejosobnější jsou skladby Proplouvám, Prameny a Beztíže. Jde o životní zážitky a zlomy, je v nich všechno, co se mě hluboce dotýkalo i co mě štvalo," dodává Thom.

Na pódiu přesto smutek slov pohltí energie, s jakou své koncerty dávají. Potěšili nedávno na festivalech Noc plná hvězd a Rock for People. Vidět je o prázdninách lze i na Sázavafestu, Open Airu v Trutnově, Natrucu v Kolíně či Trnkobraní ve Vizovicích.

Jaroslav Špulák, Právo

nahoru

Kultura:

Jaromír Nohavica vzpomínal 17. listopadu v Heligonce na osmdesátá léta

-

včera 22:47 U vstupu do svého ostravského hudebního klubu...

Latinskoamerické Grammy ovládl taneční hit Despacito

-

včera 22:23 Letošní latinskoamerické ceny Grammy ovládl megahit...

RECENZE: Román pro mileniály se snaží vyrovnat se smrtí

-

včera 09:53 Debutantka Markéta Lukášková napsala svou prvotinu na...

Chinaski ukončili turné ve vyprodané O2 areně. Tančila se i maorská haka

-

včera 08:52 Skupina Chinaski uzavřela ve čtvrtek večer své halové...

Nové knihy: May, V+W, Bryndza, Ansorge i Liou Cch´-Sin

-

včera 07:09 Opět vychází úspěšná korespondence Voskovce a Wericha....

Zemřel písničkář Wabi Daněk

-

16.11. 17:02 aktualizováno Po dlouhé nemoci ve čtvrtek ve věku 70...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby