Kultura

Život po Nirvaně: Imodium

14.7.2004 02:55 V červnu se po několikerém odkladu dostala konečně na trh debutová deska mladičké broumovské rockové skupiny Imodium. Jmenuje se stejně jako ona a pakliže se její všichni tři členové dlouhou dobu stavěli do role pokračovatelů odkazu předáka Nirvany, nabídli očekávané řešení. Nirvanu pochopili a vykročili vlastní cestou.

Také se jí poklonili, však na koncertech tu a tam zaslechnete v přídavku nějaký ten bonus z jejího repertoáru. Po vynikajícím demosnímku Brace (ještě s anglickými texty) je na světě albový debut, v jehož zvuku už nejsou kytary tak "špinavé", do tří skladeb přišly pomoci smyčce a bez výjimky jsou všechna sdělení v mateřštině.

"Začali jsme totálně na Nirvaně. Později jsme ale objevovali další vlivy: australské Silverchair, Američany Creed a další. Pořád vycházíme z grunge, ale je to modernější, novější," zesumarizoval hudební krůčky skupiny zpěvák a kytarista Thom.

Příprava alba byla rovněž prubířským kamenem pro producenta Martina Voláka. Do té doby využívaly jeho kytarových a vokálních služeb sestavy skupin Harlej, Debustrol či Doctor P.P., ovšem jako producent debutoval. S Imodiem na desce pracoval přes rok, dokonalost výsledného zvuku pro něho byla klíčová.

Smutek a rozervanost

"Kdo bude desku pozorně poslouchat, mohl by se u něho dostavit takový zvláštní pocit. Je spojen s určitým smutkem, který z ní jde, s melancholií," přiznává Thom a nabízí se otázka, proč k osmnáctiletým jinochům takové pocity přicházejí.

Odpověď je prostá. Thom coby tvůrce je velmi citlivý, stejně jako byli v minulosti rockoví rozervanci Cobain, Morrison či písničkář Nick Drake. Každý příběh jeho života na něho doléhá. Smutek v textech prý ve studiu musel producent Volák krotit.

"Nejosobnější jsou skladby Proplouvám, Prameny a Beztíže. Jde o životní zážitky a zlomy, je v nich všechno, co se mě hluboce dotýkalo i co mě štvalo," dodává Thom.

Na pódiu přesto smutek slov pohltí energie, s jakou své koncerty dávají. Potěšili nedávno na festivalech Noc plná hvězd a Rock for People. Vidět je o prázdninách lze i na Sázavafestu, Open Airu v Trutnově, Natrucu v Kolíně či Trnkobraní ve Vizovicích.

Jaroslav Špulák, Právo

nahoru

Kultura:

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

dnes 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

dnes 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

dnes 10:33 Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel kultovních...

RECENZE: #Smrt všem prasatům je thriller s lepším názvem než obsahem

-

dnes 09:53 Britský spisovatel a novinář Tony Parsons začal kariéru...

Bohumil Hrabal jako autor v množném čísle

-

dnes 08:34 O Hrabalově díle psala řada současníků, kritiků,...

Colours of Ostrava nabídne N.E.R.D., Kygo, George Ezru, Jessie J i osobnosti na Meltingpotu

-

dnes 08:11 Ve středu 18. července odpoledne odstartuje v Dolní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů