Bydlení

Majitelé prodávají dům, který je snem každého milovníka knih

obrazek

Každá část soukromé knihovny je zařízena v jiné barvě, styl ovšem zůstává stále stejný.

Profimedia.cz

2.5.2017 05:53 Úhledný, leč jinak docela obyčejně vyhlížející podlouhlý domek z velšského venkova. Tak by se dal charakterizovat dům Jane a Billa Moyleových z Huntingtonu v anglickém hrabství Herefordshire. Jedna věc jej však ode všech ostatních odlišuje, a tou je stodola, jež k němu patří. Skrývá se v ní tajemství, které je snem každého milovníka knih.

Majitelé, kteří jsou již v důchodu, koupili dům před dvanácti lety. Líbila se jim hlavně jeho stodola, s níž měli jasné plány. Ještě v době, než se do Huntingtonu přestěhovali, totiž začali sbírat knihy. Zvláště pan Moyle je jejich náruživým čtenářem.

Dům působí na první pohled idylicky a nenápadně. Jeho nejzajímavější částí je stodola (na snímku vpravo).

FOTO: Profimedia.cz

„Když jsme byl ještě dítě, tak osmi, devítiletý chlapec, sedával jsem v domě svých rodičů na schodech a hltal jsem Bigglese (knížky z leteckého prostředí s hlavní postavou Johnem Bigglesworthem - pozn. red.). Od té doby jsem se samozřejmě posunul dál. Ale rozloučit se s našimi knihami by bylo jako přijít o ruku nebo o nohu,” řekl pro deník Hereford Times.

FOTO: Profimedia.cz

Dvoupodlažní stodolu proto majitelé proměnili v knihovnu. Interiér kromě velkých dřevěných knihoven v hnědé, tmavozelené a sytě červené barvě doplňuje historický nábytek a spousta dalších prvků podporujících tu správnou čtenářskou atmosféru.

Podle údajů samotných majitelů je v policích knihoven, k nimž se někde vystupuje po schůdcích, místo na deset tisíc svazků.

Charakter původní stodoly zůstal zachován, přesto nikdo na první pohled nepochybuje, že se nachází v knihovně.

FOTO: Profimedia.cz

Ve stodole jsou hned dvě studovny, vstupní hala, šatna, a dokonce i malá kuchyňka. Část stodoly slouží jako vinný sklep, část jako malá pracovna.

Majitelé se stěhují do menšího domu. Většinu svých knih by si rádi vzali s sebou, i když už teď je jim jasné, že celou sbírku do menšího domu umístit nedokážou.

FOTO: Profimedia.cz

Stodola, podobně jako vlastní dům, je postavena z kamene. Obě budovy obklopuje nově rekonstruovaná zahrada se stovkami růží a dalších keřů a trvalek. Její nejzazší konec tvoří břeh řeky, v níž žijí pstruzi a vydry.

FOTO: Profimedia.cz

V současné době, kdy se už ani jeden nevěnuje svému povolání, rozhodli se majitelé přestěhovat do něčeho menšího, a svůj dům společně se stodolou a jeho knihovnami prodat. Nemovitost je na prodej v přepočtu za zhruba 28 miliónů korun.

Kdo se chce dostat k nejvýše uloženým knihám, musí po schůdcích vzhůru.

FOTO: Profimedia.cz

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

nes, Novinky

nahoru

Bydlení:

Tapety s lesním motivem doladí interiéry zařízené v přírodním stylu

-

včera 09:31 Obrazem: Pokud jste fandové elegantního přírodního...

Léto voní levandulí

-

14.7. 07:57 Obrazem: Kvetoucí levandule, to je příliv radosti,...

Jak zpěvák a skladatel Zdeněk Hrachový zveleboval svůj dům

-

13.7. 11:36 Obrazem: Skupině Fleret je letos pětatřicet let a její...

Japonská zahrada promlouvá skrze kameny

-

13.7. 09:07 Obrazem: Vášeň pro unikátní krásu přírodního kamene a...

Robotické sekačky jsou hitem letošního léta

-

13.7. 06:06 Obrazem: Hitem letošního léta jsou podle odborníků na...

Trendem letošního prázdninového bydlení jsou plovoucí stany

-

12.7. 12:48 Velký zájem a popularitu mají letos na sociálních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů