Bydlení

První 3D vytištěný rodinný dům ve Francii bude přidělen potřebné rodině

Ve Francii otevřeli veřejnosti dům postavený pomocí 3D tiskárny.

ZDROJ: Reuters

24.4. 06:35 Ve francouzském Nantes otevřeli pro veřejnost první trojrozměrně tištěný rodinný dům v zemi. Na projektu pracovali studenti místní univerzity pod vedením profesora Benoita Fureta. Dům by měl už v červnu získat své první obyvatele z řad čekatelů na byt, další podobné budovy radnice města plánuje přistavět.

První tištěný obytný dům ve Francii vytvořili pomocí speciálního tisknoucího zařízení studenti a technici ve městě Nantes na řece Loiře. Studenti tamní univerzity použili ovšem trochu jinou metodu než jiné týmy ve světě.

Standardně se jako tisknoucí materiál používá směs na bázi betonu. Její složení se pak musí velmi citlivě navolit tak, aby tvrdla dostatečně rychle na to, aby se nově „vytištěná” vrstva neroztekla do stran. Na druhé straně nesmí směs tuhnout přespříliš rychle, protože jinak by tuhla ještě před „vytištěním”.

Francouzi k tisku používají speciální polymer, který na potřebné místo rameno robota vystřikuje v tenkém pramínku. Na vzduchu se pak polymer „nafoukne” do tvaru housenky. Tímto způsobem tým vytvořil vnější a vnitřní vrstvu obvodového zdiva domu. Prostor mezi nimi pak vyplnil již tradičním betonem. To, co tým vytiskl, je tedy ve skutečnosti izolace, která zároveň posloužila i jako bednění.

Vybavení interiéru 

V interiéru stavby je umístěno několik čidel sledujících kvalitu vzduchu, jeho vlhkost, teplotu a akustiku. Obyvatelé tak mají možnost nepřetržitě sledovat stav vnitřního prostředí domu, podle toho regulovat vytápění, stínění atd. a šetřit tak efektivně energiemi a náklady na ně.

Radnice města Nantes plánuje přidělit první tištěný pětipokojový dům rodině, na niž vychází pořadí podle místního systému přidělování bytů. Jinými slovy, navzdory neobvyklému charakteru, z hlediska své bytové politiky město naloží s vytištěným domem stejně jako s kterýmkoli jiným uvolněným nebo nově postaveným obydlím. První obyvatelé se mají do domu nastěhovat v červnu.

Dům je v současné době otevřen pro veřejnost, aby se mohla s jeho systémem konstrukce blíže seznámit. Není to ovšem poslední budova, která bude metodou trojrozměrného tisku ve městě vytvořena. Rada Nantes plánuje, že stejným způsobem nechá postavit další dům, určený pro služby veřejnosti, jeho celková plocha má být úctyhodných 350 čtverečních metrů. Na předměstí je pak plánována celá čtvrť tvořená soukromými domy o různých velikostech.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Postel monitorující spánek dokáže pomoci i s chrápáním

-

včera 12:27 Video: Zdravý spánek je pro život velmi důležitý....

U ledovcového jezera vyrostl idylický bungalov ze dřeva a kamene

-

včera 08:22 Obrazem: V krásné oblasti u ledovcového jezera...

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

včera 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

20.8. 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...

Koupelnovému nábytku vedle klasiky stále častěji vládne i pestrost

-

20.8. 08:47 Obrazem: Koupelna není jen obyčejné místo, které...

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

-

20.8. 06:40 Video: Respektovat vzhled domu a zachovat jeho...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů