MFF KV 2009

Režiséři: nejtěžší na filmu o sumistech bylo hledání tlustých herců

7.7.2009 08:15 Izraelští režiséři Erez Tadmor a Sharon Maymon přijeli osobně do Karlových Varů představit svůj film Na velikosti záleží. Promítal se dvakrát hned v úvodu festivalu a zatím bezkonkurenčně ovládl Diváckou cenu Práva o nejlepší snímek, viděno očima diváků. Snímek, potíže při jeho točení popsali sami tvůrci v plynulém toku slov.

Sharon: Chtěl jsem napsat film o člověku, pro kterého je občas těžké přijmout sama sebe. A taky o někom, kdo jde proti proudu a přesto nakonec zvítězí. No a díky sportu jménem sumo jsem mohl obojí kombinovat. Vzniklo něco mezi komedií a dramatem, taková dramedie. Hodně je v ní cítit, že máme rádi britský humor a kinematografii, snímky Do naha! nebo Billy Elliot.

Erez: Z Izraelského filmového fondu nám vzkázali, že se jim líbí scénář, ale že nevěří, že seženeme dostatečně tlusté herce, kteří by to mohli zahrát. Taky jsme museli udělat spoustu castingů. Na hlavní roli jsme chtěli Itzika Cohena. Jenže se vzpíral, nechtěl hrát tlusťocha. Poslali jsme za ním naši kamarádku a ta ho přesvědčila, aby si aspoň pořádně přečetl scénář. Výsledek byl, že roli vezme, ale nesundá si v ní tričko. 

Sharon: Nakonec jsme ho ukecali. 

Erez: Sami jsme sumo nezkusili. Ale tři měsíce jsme o něm sbírali informace přímo v Japonsku a herci ho další tři měsíce trénovali pod dohledem speciálního kouče. 

Sharon: Neměli to jednoduché. Když jsme potkali našeho kameramana Davida Gurfinkela, instruovali jsme ho, že chceme, aby na plátně všichni vypadali trochu jako batolata v plenkách. Pár dní přemýšlel a pak přišel s jednoduchým požadavkem: „Jo, budou tak vypadat, ale musíme je celé oholit.“ Tak jsme to udělali.

Erez: Jinak v teoretické rovině jsme i my dva v sumu fakt dobří. Můžete se nás zeptat na cokoliv. 

Sharon: Režírovali jsme společně. Já napsal scénář, ale od té chvíle jsme dělali vše ve dvojici. Od setkání s producenty až po kreslení storyboardu. 

Erez: Nejde o zrovna jednoduchý způsob, jak natočit film, ale nám prostě vyhovuje. Kladli jsme velký důraz na přípravu. Samotné natáčení už byla selanka, seděli jsme na židli a koukali na monitor. Vážně!

Sharon: V Izraeli je jeden sportovní klub, kde dělají hlavně judo a taky trochu sumo. Ale opravdu malý. Trénují tam ruští imigranti, které jsme částečně využili.

Erez: Když jsme měli slavnostní premiéru, chtěli jsme zorganizovat show s více sumisty, jenže vyšlo najevo, že opravdu všichni, kteří v Izraeli sumo dělají, už hrají v našem filmu.

Zbyněk Vlasák, Festivalový deník

nahoru

MFF KV 2009:

Festivaloví hosté vypili rekordních 530 lahví pravého šampaňského

12.7.2009 17:03 Na neskutečných pěti stech třiceti lahvích pravého...

Inspektoři rozdali za šizení na festivalu další pokuty

-

12.7.2009 15:56 Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) rozdali...

Banderas s Malkovichem zasedli k jednomu barovému stolu

-

12.7.2009 12:38 Ozdobou závěrečné párty karlovarského filmového...

Hvězdy ve Varech zářily, hřály i studily

-

12.7.2009 10:13 44. ročník Mezinárodního filmového festivalu v...

Šary Vary: Filmy z Varů už jsou v Praze

12.7.2009 09:55 Posledním dnem karlovarského festivalu vypuknou...

Karlovarskou filmovou soutěž vyhrál Anděl u moře, tleskalo se Íránu

11.7.2009 20:00 aktualizováno Překvapením skončil 44. ročník...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů