Ekonomika

Poslední Pendolino vyřazeno z provozu

24.1.2006 09:34 Poslední jezdící souprava Pendolina musela z technických důvodů v úterý ukončit jízdu v Krasíkově na Ústeckoorlicku. Pro poruchu lokomotivy na trase Praha-Ostrava si museli cestující přestoupit do náhradního vlaku EuroCity Košičan.

"Vlak přijel do naší stanice v 7.56 hodin, obsazen byl dvaapadesáti cestujícími. V tuto chvíli stále stojí odstaven na vedlejší koleji. Všichni cestující byli odbaveni vlakem EuroCity Košičan, který si na naší venkovské stanici rovněž udělal zastávku," řekl ráno výpravčí ze železniční stanice Krasíkov Vít Ressler.

Bližší podrobnosti týkající se příčin musí podle tiskového mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje sdělit společnost Alstom, jejíž technický personál byl přímo přítomen na palubě vlaku, a která nese podle Českých drah veškerou zodpovědnost za tyto závady a má termín k jejich odstraněni do 31. ledna.

Softwarová porucha vyřadila z provozu začátkem ledna čtyři soupravy Pendolino. V provozu byl do dnešního dne jediný rychlovlak na trase z Prahy do Ostravy. Šesté Pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu.

Výrobce Pendolin, italská firma Alstom, podle svého vyjádření v minulém týdnu prý již zná příčinu poruch, které tyto vlaky vyřadily z provozu. Pět souprav pendolin by tak mělo začít jezdit v prvním únorovém týdnu.

České dráhy (ČD) budou po Alstomu žádat pravděpodobně 600 000 eur (17,2 miliónu korun) jako smluvní pokutu za závady na těchto vlacích. Celkové škody za odstavení vlaků se odhadují na několik desítek miliónů korun. ČD prý budou tyto peníze požadovat po svých bývalých manažerech.

V tuto chvíli nelze vyloučit, že projekt dopadne krachem, řekl v neděli generální ředitel ČD Josef Bazala. Pokud výrobce závady neodstraní, České dráhy by od smlouvy odstoupily a Pendolina vrátily.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Agentura Moody´s zlepšila výhled úvěrového ratingu České republiky

-

včera 07:13 Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors...

Státní dluh stoupl o 87 miliard na 1,71 biliónu Kč

-

20.4. 15:03 aktualizováno Státní dluh v letošním prvním čtvrtletí...

Obvinění v kauze libereckého dopravního podniku spáchali šest skutků, tvrdí detektivové

-

20.4. 13:24 Devět lidí obviněných poté, co detektivové Národní...

Češi jedí stále víc medu, dováží se hlavně z Ukrajiny

-

20.4. 11:16 V Česku se loni vyrobilo 9,4 tisíce tun medu. V roce...

Řecko privatizuje plynárny a rafinérie. Záchranný program má opustit v srpnu

-

20.4. 09:42 Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou...

Obří překladiště v Hodoníně? Stále se nic neděje

-

20.4. 02:42 Když před třemi lety na jaře jednali v Hodoníně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby