Internet a PC

Předchůdce Internet Exploreru vznikl před 25 lety. Jmenoval se Mosaic

obrazek

Webový prohlížeč Mosaic

FOTO: archív tvůrců

22.4. 09:34 Webový prohlížeč Mosaic, který byl veřejnosti poprvé zpřístupněn 22. dubna 1993, si rychle získal velkou popularitu, byl uživatelsky přívětivý, a navíc pro nekomerční využití k dispozici zdarma. Jeho hlavním trumfem byla schopnost zobrazit na stránce text zároveň s obrázky, které se předtím musely otvírat v samostatném okně.

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny. Oba v té době pracovali v Národním centru pro superpočítačové aplikace (NCSA) při Illinoiské univerzitě. Program byl původně určen pro počítače s operačním systémem Unix, záhy však vznikla i verze pro počítače Amiga, Macintosh a PC s Windows.

Andreessen posléze spolu s kolegy a za podpory jednoho ze zakladatelů počítačové firmy Silicon Graphics Jamese Clarka založil vlastní společnost. Ta v prosinci 1994 vypustila do světa další populární prohlížeč nazvaný Netscape Navigator.

Neslavný konec

Práva na Mosaic zůstala po Andreessenově odchodu v majetku NSCA, které je licencovalo univerzitní společnosti Spyglass. Ta hodlala vytvořit svůj vlastní prohlížeč, ale z plánu sešlo a licence putovala k dalšímu zájemci, kterým byl Microsoft. Tak nakonec z Mosaicu vyrostli dva nesmiřitelní konkurenti: již zmíněný Netscape Navigator a Internet Explorer.

Netscape Navigator na sebe strhl takový zájem uživatelů, že v roce 1997 NSCA vývoj Mosaicu ukončila. Prohlížeč pak sice ještě několik let přežíval díky malé komunitě skalních fandů, ale jen jako zcela marginální projekt.

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Kyberzločinci zneužívají fotbalovou horečku. Útočí na fanoušky

-

dnes 13:31 Na fanoušky právě probíhajícího Mistrovství světa ve...

Nejzajímavější hry letošního léta

-

dnes 11:38 Video: S novými hrami se v posledních týdnech doslova...

Počet připojených chytrých spotřebičů se letos zdvojnásobí

-

dnes 10:18 Počet chytrých spotřebičů a dalších zařízení...

Šéf Intelu končí po 36 letech. Kvůli vztahu na pracovišti

-

dnes 09:26 Šéf amerického výrobce čipů Intel Brian Krzanich nuceně...

Populární WhatsApp přestane na starších telefonech fungovat

-

včera 13:30 Na pozoru by se měli mít uživatelé starších chytrých...

Akce, napětí i roztomilost. Co chystají tvůrci videoher

-

včera 12:22 Video: Minulý týden se v americkém Los Angeles konala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů