AutoMoto

Při srážce s SUV je výrazně pravděpodobnější, že chodec zemře, uvádí výzkum

obrazek

Pick-up trucky a SUV znamenají pro chodce větší riziko v případě nehody. (Ilustrační foto)

Profimedia.cz

4.7. 13:47 V případě nehody s chodcem je větší pravděpodobnost úmrtí chodce, když se střetne s SUV než s běžným osobním autem, uvádí zpráva Detroit Free Press. Důvodem je vyšší a tupější příď vozidel této kategorie. V Česku se takto detailní statistika nevede.

Nejen ve Spojených státech mají lidé v oblibě SUV, crossovery a pick-up trucky - i ve zbytku světa popularita pseudoterénních vozidel roste. Má to ovšem svou stinnou stránku, a to i mimo vyšší spotřebu paliva danou vyšším odporem vzduchu - chodec má při střetu s SUV šanci na přežití ještě menší než proti obyčejnému osobnímu autu.

Podle výzkumu novin Detroit Free Press je dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost, že chodec zemře, když se srazí s SUV nebo pick-upem, než když stojí proti běžnému osobnímu autu.

Ukazují to rozdíly v nárůstu počtu usmrcených chodců na amerických silnicích. Ten celkově od roku 2009 vzrostl o 46 procent. Nárůst nehod zahrnujících jedno vozidlo a chodce, který byl usmrcen, a kde oním vozidlem zároveň bylo SUV, byl však dle zprávy v letech 2009 - 2016 o 69 procent.

SUV mají vyšší a tupější příď (Ilustrační foto).

FOTO: Marek Bednář, Novinky

Podobné spojení zmínila také NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration, Národní úřad pro bezpečnost na silnicích) ve zprávě v roce 2015: „Zhruba třetina zraněných chodců je sražena vozy SUV nebo pick-up, což odpovídá podílu těchto vozů na trhu. Nicméně, SUV a pick-upy vidíme u zhruba 40 procent úmrtí chodců, což naznačuje, že zranění jsou vážnější, když se chodec srazí s autem tohoto druhu.”

Důvody, proč tomu tak je, naznačila už studie Rowan University z roku 2001: „Lehká užitková vozidla (kam studie řadí i SUV - pozn. aut.) jsou těžší, tužší a geometricky tupější než osobní auta, takže pro chodce znamenají úplně jiné riziko.”

Boom smartphonů může mít co do činění s nárůstem usmrcených chodců v USA, říká zpráva. (Ilustrační foto)

FOTO: Profimedia.cz

Ovšem nelze vinit jen SUV - od roku 2009 také vystřelila popularita smartphonů. Podle zprávy je pravděpodobné - ovšem nikoliv doložitelné -, že řada řidičů či chodců v uvedených nehodách byla rozptýlena používáním smartphonů.

Také se dozvídáme, že řada zabitých chodců buď přecházela silnici chybně či riskantně, např. šla ve tmě přes vícepruhovou komunikaci nebo byla pod vlivem alkoholu, který mohl ovlivnit jejich úsudek.

Třetinu srážek auta s chodcem zaviní v ČR právě chodci
Podle statistik nehodovosti v České republice za rok 2017 zemřelo na silnicích 101 chodců, o 10 méně než v předloňském roce. Srážek s chodcem bylo 3 420 (o 16 méně než v roce 2016), z čehož byl chodec na vině v 1 140 případech (o 7 více než v roce 2016).
V kolika případech se s chodcem srazilo SUV a jestli mají vozy této kategorie větší podíl na úmrtích chodců při těchto dopravních nehodách, ovšem policejní statistika neuvádí.

Asistenční systémy riziko srážky snižují

Moderní automobily - nejen SUV, ale všechna další auta - bývají leckdy už ve standardu vybavena systémy automatického brzdění pro zabránění srážce, příp. pro zmírnění jejích následků.

Asistenční systémy pomáhají předcházet srážkám s chodci. (Ilustrační foto stereokamer systému EyeSight v Subaru Impreza)

FOTO: Marek Bednář, Novinky

Některé vozy, např. Opel Insignia, na displeji varují před přítomností chodce v blízkosti vozovky, i když nebezpečí akutně nehrozí. Např. porsche vybavená systémem pro noční vidění také na displeji zvýrazňují chodce, pokud je ve tmě spatří, a v neosvětleném prostředí je vidí dřív než lidské oko.

I podle zprávy Detroit Free Press můžou tyto systémy potenciálně zachraňovat životy. „Myslíme si, že by měly být standardem ve všech autech,” komentovala Catherine Chaseová, prezidentka organizace Advocates for Highway and Auto Safety.

mb, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Test Peugeotu 308 GTi: Nenápadná silniční střela

-

dnes 13:02 Obrazem: Hatchback Peugeot 308 s běžným motorem je...

Nehody v Goodwoodu: rozbitý unikát, samořídící mustang s problémy a pomačkané plechy

-

dnes 09:25 Video: Ze stovek aut, které letos projely po trati...

S Aston Martinem jednou vyletíte i do oblak

-

dnes 08:13 Video: Aston Martin je firma, která má velmi široký...

Sedačky z aut místo křesel, za inovací na fotbalových stadiónech stál jednoduchý problém

-

včera 16:16 Jistě jste si toho všimli - zatímco na běžných...

Malý VW T-Cross se začíná odkrývat, nakonec dostane i naftový motor

-

včera 15:48 Volkswagen oficiálně potvrdil, že chystané malé SUV...

Pikes Peak a Goodwood. Elektromobil Volkswagenu má dva cenné skalpy po sobě

-

včera 14:48 Video: Automobilka Volkswagen vzala model I.D. R,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů