Ekonomika

Inflace stoupla na 2,2 procenta. Zdražoval benzín i potraviny

obrazek

Inflace v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

11.6. 09:05 (aktualizováno: 11.6. 09:56) Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,2 procenta z dubnových 1,9 procenta. Rostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší bylo například máslo, ovoce či zelenina. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo módě, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

„K růstu květnové inflace přispěly nejvíce ceny potravin a bydlení. Vzrostly také ceny pohonných hmot. Natural stál v květnu 32 Kč, nafta 31,30 Kč. U obou se jedná o nejvyšší hodnoty od prázdnin 2015," uvedl Jiří Trexler z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly v květnu meziročně o 4,9 procenta, máslo zdražilo zhruba o pětinu, jogurty a vejce okolo 11 procent, ovoce o 5,4 procenta a zelenina o 2,5 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny výrobků a služeb osobní péče a ceny pojištění. Meziroční růst cen naopak zpomalil u alkoholických nápojů.

Zlevnilo volání a plyn

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v květnu nadále ceny bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 2,9 procenta, cena vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta a elektřiny o 2,8 procenta.

Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Levnější byly i oděvy, a to o 2,6 procenta. Nižší byly i ceny zemního plynu a tepla a teplé vody.

Růst mezd požene inflaci výš

Analytici podobný vývoj očekávali, inflace zrychlila již druhý měsíc v řadě. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.

„Vzhledem k současným vyšším cenám ropy a neposilující koruně by se měla inflace v příštích měsících nadále pohybovat nad dvouprocentním cílem ČNB. Inflační tlaky by však měly dále postupně sílit díky nadále příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám. Pokud by koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s tříprocentní hranicí,” myslí si hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo více lidí než v minulých letech

-

dnes 17:37 Na páteční valnou hromadu energetické společnosti ČEZ...

Antimonopolní úřad schválil vstup CITIC do CEFC Europe

-

dnes 16:18 aktualizováno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže...

OPEC od července zvýší těžbu ropy o milión barelů denně

-

dnes 15:52 Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se...

V Holýšově se budou vyrábět karoserie pro autobusy Mercedes a Setra

-

dnes 15:07 Německý výrobce autobusů EvoBus, spadající do koncernu...

Evropská unie uvalila cla na americké arašídové máslo, bourbon nebo harleye

-

dnes 11:55 V pátek začala platit cla na dovoz vybraného amerického...

Airbus hrozí, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie

-

dnes 08:12 aktualizováno Evropský výrobce letecké techniky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů