Ekonomika

Inflace stoupla na 2,2 procenta. Zdražoval benzín i potraviny

obrazek

Inflace v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

11.6. 09:05 (aktualizováno: 11.6. 09:56) Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,2 procenta z dubnových 1,9 procenta. Rostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší bylo například máslo, ovoce či zelenina. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo módě, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

„K růstu květnové inflace přispěly nejvíce ceny potravin a bydlení. Vzrostly také ceny pohonných hmot. Natural stál v květnu 32 Kč, nafta 31,30 Kč. U obou se jedná o nejvyšší hodnoty od prázdnin 2015," uvedl Jiří Trexler z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly v květnu meziročně o 4,9 procenta, máslo zdražilo zhruba o pětinu, jogurty a vejce okolo 11 procent, ovoce o 5,4 procenta a zelenina o 2,5 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny výrobků a služeb osobní péče a ceny pojištění. Meziroční růst cen naopak zpomalil u alkoholických nápojů.

Zlevnilo volání a plyn

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v květnu nadále ceny bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 2,9 procenta, cena vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta a elektřiny o 2,8 procenta.

Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Levnější byly i oděvy, a to o 2,6 procenta. Nižší byly i ceny zemního plynu a tepla a teplé vody.

Růst mezd požene inflaci výš

Analytici podobný vývoj očekávali, inflace zrychlila již druhý měsíc v řadě. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.

„Vzhledem k současným vyšším cenám ropy a neposilující koruně by se měla inflace v příštích měsících nadále pohybovat nad dvouprocentním cílem ČNB. Inflační tlaky by však měly dále postupně sílit díky nadále příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám. Pokud by koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s tříprocentní hranicí,” myslí si hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Cla poškodí růst světové ekonomiky, varuje MMF

-

dnes 13:00 Další dovozní cla, která chce uvalit americký prezident...

Benzín konečně trochu zlevní

-

dnes 11:54 Ceny pohonných hmot v České republice začínají pozvolna...

Drahý tweet: Označení záchranáře z Thajska za pedofila stálo Muska dvě miliardy dolarů

-

dnes 11:38 Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla v...

Japonsko a EU podepsaly velkou dohodu o volném obchodu

-

dnes 11:36 aktualizováno Japonsko a Evropská unie podepsaly...

Češi dovážejí více ojetin, za první pololetí jich bylo přes 91 tisíc

-

dnes 11:03 Dovoz ojetých automobilů za první pololetí meziročně...

Kolony na D1 řidičům ničily nervy

-

dnes 04:30 Pravé peklo zažívali v neděli na dálnici D1 mnozí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů