Bydlení

Jak mohou podle designérů vypadat pomníky ve veřejném prostoru budoucích měst

obrazek

Ve městech budoucnosti by místo klasických pomníků mohly jako projevy úcty sloužit objekty podobné prolézačce pro dospělé inspirované postavou prezidenta T. G. Masaryka od Maxima Velčovského.

FOTO: Archiv výstavy Avant Garde, KIVA, Vojtěch Veškrna

14.6. 12:26 Obrazem: Jak by mohlo vypadat město budoucnosti? Na tuto otázku hledá odpovědi výstava designu s názvem Avant Garde, která se koná do 17. června na brněnském Výstavišti. Podobu „Svobodného města” navrhli architekti z H3T, čeští designéři pak do města budoucnosti navrhli originální objekty. Nechybí fascinující pomník do veřejného prostoru věnovaný prezidentovi T. G. Masarykovi od designéra Maxima Velčovského.

Výstava se koná v rámci stého výročí vzniku samostatného Československa. Jejím účelem je ukázat, jak může vypadat naše blízká budoucnost a co do ní může design přinést.

Designéři a umělci vytvořili provizorní město s mnoha novými objekty a jsou tak svým způsobem proroky. Spolukurátoři výstavy Jana Zielinski a Jiří Macek chtějí výstavou Avant Garde navázat na nejprogresivnější snahy v českém designu posledních sta let a ukázat budoucnost, jakési svobodné město, které bude podporovat kreativitu.

Světelná instalace designérky Lucie Koldové nese název Věž poslání a je vytvořena ze šesti prskavkovitých světel.

FOTO: Archiv výstavy Avant Garde, Vojtěch Veškrna (5x)

Nejvýraznějším dílem výstavy je gigantická socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka od Maxima Velčovského.

„Model Masaryka není posvátná nedotknutelná ikona, jak dodnes Masaryk funguje ve formě pomníků, ale živý objekt, součást veřejného prostoru, do kterého můžeme vstoupit a být jeho součástí,” uvedl pro organizátory Velčovský. Pro ztvárnění designér využil drátěného modelu ve stylu počítačových virtuálních objektů a inspiroval se dětskou prolézačkou.

Nevšední futuristická chýše od Tadeáše Podrackého vybízí k obydlení.

Jednotlivé instalace se dohromady spojily v tzv. Svobodné město, kde návštěvníci najdou vše, co k městu patří. K vidění je náměstí, dětské hřiště, kino, byt, dílna, reklama, poutače nebo chrám.

Tereza Rosalie Kladošová a Anna Štěpánková připravily instalaci Městozměn, které návštěvníky zláká k objevování nových prostor a snění.

Součástí města je i sklad, v jehož rámci vznikla významná část instalace nazvaná Archiv kódů. Ta představuje slavné předměty, české designové ikony, které nepochybně budou přispívat k podobě měst i v budoucnosti.

Mezi české designové ikony bezpochyby patří i masivní obývací stěny.

Vystaveny jsou nejen výrazné nábytkové kusy, ale třeba i cibulák od Jiřího Pelcla nebo svítidlo od Bořka Šípka a další designové kousky neodmyslitelně spjaté s vývojem českého designu.

Součástí akce je vystavení mnoha designových ikon, které se staly běžnou součástí našeho života ve městě.

Výstava, jejímiž spolukurátory jsou i historik Ondřej Chrobák a ředitel brněnské Moravské galerie Jan Press, vznikla ve spolupráci s festivalem Designblok a Moravskou galerií v Brně.

Akce probíhá spolu s festivalem Re:Publika a koná se do neděle 17. 6. 2018 v pavilonu G1 brněnského Výstaviště. Vstupné je zdarma.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Nové odvětrání způsobilo rozsáhlé zatékání do domu

-

dnes 12:09 Při provádění každé zásadnější úpravy na domě je třeba...

Sezónním rostlinám sluší neobvyklé nádoby

-

dnes 08:35 Obrazem: Neobvyklé nádoby k sezónním květinám a bylinám...

Dům, ve kterém světlo doslova tančí

-

dnes 06:43 Obrazem: Pouštní prostředí s řetězcem hor na obzoru,...

Přestavěná vila cestovatele Zikmunda splynula s přírodním prostředím

-

včera 12:09 Slavné cestovatele Miroslava Zikmunda a Jiřího...

Nákres nového domu vznikl za půl hodiny. Výstavbu si majitelé řídili sami

-

včera 08:56 Obrazem: Odpočinek u moře odstartoval velkolepý plán...

Historický rodinný dům má jednu drobnou nevýhodu, hřbitov místo zahrady

-

včera 06:43 Obrazem: Britský gotický dům skrytý za kovanými...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů