Bydlení

Od základů změnili život, teď si užívají práci na zahradě v Podkrkonoší

obrazek

Dům se zpočátku zdál manželům velký, nakonec se v něm ale usadili natrvalo.

FOTO: Archiv čtenářky (9x)

10.8. 05:59 Obrazem: V důchodovém věku se naše čtenářka, paní Marcela, rozhodla společně se svým partnerem pro radikální změnu ve svém životě. Teplo a pohodlí svých domovů vyměnili za společný život ve 150 let starém domě na venkově, v Podkrkonoší. Přes dva roky hledali vhodný malý domek se zahrádkou.

Nabídku domu získali nakonec přes internet, ale byl mnohem větší, než jaký si představovali. Když ale shodou okolností jeli jednoho dne kolem, ani neplánovali, že by se v něm zastavili. Zlákala je ovšem nádherná, udržovaná zahrada.

„Chtěli jsme alespoň nahlédnout, podívat se přes plot... A tak jsme se seznámili s paní majitelkou, velice milou a ochotnou dámou v našem věku. Když jsme se zeptali, zda je dům na prodej, pozvala nás sice k jeho prohlídce, ale sama nás od koupě odrazovala. Nechápala, že my dva staříci chceme tak radikálně změnit život a na stará kolena se dřít s potřebnými úpravami domu a velkou zahradou, která, aby byla tak krásná, vyžaduje trvalou péči,” popisuje paní Marcela.

Zahrada vyžaduje každodenní péči, která je ovšem také hned na první pohled patrná.

Dům oba dva ale nakonec okouzlil natolik, že se pro jeho koupi rozhodli a v současnosti v něm bydlí už třetím rokem a natrvalo.

Zápraží domu zdobí květiny i dříví připravené na otop.

A přesně jak předpovídala původní paní majitelka, byly to roky naplněné každodenní pilnou prací. Kromě částečné rekonstrukce domu zahrnující výměny oken, balkónových dveří, instalaci krbové vložky a po neblahých zkušenostech z první zimy ještě sálavých infrapanelů, se věnovali také zahradě. Té zahradě, která je jako první přesvědčila a nalákala k návštěvě a ke koupi.

Manželé pohodlné bydlení ve městech vyměnili za život v Podkrkonoší.

„Zachovali jsme sice původní ráz, přesto určitá místa vyžadovala úpravu jak terénu, tak i např. rozšíření zeleninových či květinových záhonů. Chtěli jsme mít nejen příjemný pohled do zahrady, ale také na okolní kopce, louky, lesy. A řekli jsme si, že poměrně velkou zahradu můžeme využít i pro pěstováni naší vlastní bio zeleniny. A tak jsme vozili hlínu, koňský hnůj, seli a sázeli,” vypočítává paní Marcela.

Zdi garáže proměnila paní Marcela v obrovské plátno, na kterém vytvořila nádherné malby.

Na zahradě je dost místa pro pěstování zeleniny a ovoce v bio kvalitě.

Svou zahradu dotvářeli tak, aby byla hezká nejenom na pohled jako samostatný celek, podařilo se jim dosáhnout i toho, že působí jako přirozená součást okolní krajiny, což je zvláště patrné při pohledu z oken domu.

Zatímco letošní sucha se už pomalu začínají projevovat na trávníku, který začíná vysychat, na úrodě se zatím nijak neprojevila.

Právě přirozený lad a snaha o zakomponování všech částí do krajinného rázu byly i důvodem pro vznik nevšedního uměleckého díla. Paní Marcela, která je velmi zručnou malířkou, proměnila zdi kůlny v jedno velké plátno, které pokryla malbami s přírodními motivy. Při pohledu z dálky působí kůlna na pozemku velmi nenápadně.

Na zahradě rostou stále stromy a keře zasazené předchozími majiteli.

Není divu, že se nyní majitelé těší nejenom krásou své zahrady, ale také chválou přátel a rodiny.

Členitý terén zahrady podtrhuje kamenná zídka.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Postel monitorující spánek dokáže pomoci i s chrápáním

-

dnes 12:27 Video: Zdravý spánek je pro život velmi důležitý....

U ledovcového jezera vyrostl idylický bungalov ze dřeva a kamene

-

dnes 08:22 Obrazem: V krásné oblasti u ledovcového jezera...

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

dnes 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

včera 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...

Koupelnovému nábytku vedle klasiky stále častěji vládne i pestrost

-

včera 08:47 Obrazem: Koupelna není jen obyčejné místo, které...

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

-

včera 06:40 Video: Respektovat vzhled domu a zachovat jeho...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů