Bydlení

Trendem letošního prázdninového bydlení jsou plovoucí stany

obrazek

Novinkou letošního léta jsou obojživelné stany.

Profimedia.cz

12.7. 12:48 Velký zájem a popularitu mají letos na sociálních sítích i webech věnovaných kempingu stany, které jsou schopné plavat na vodě. Stany - rafty se jim někdy říká. Nejdále je tato myšlenka rozvinuta u stanu GT Roof, jehož autoři rozvedli obojživelnost plátěného přístřešku naplno. Ten může nejenom plout po vodě, ale rovněž tak jej lze rozbalit i na střeše vozu.

Spaní ve stanu má svou nepopiratelnou romantiku. Ten, kdo jej ale někdy stavěl v noci po celodenní túře, nebo dokonce ve špatném počasí, jistě potvrdí, že za takových podmínek hledat ještě rovný plácek, bez kořenů, šišek, či ostrých konců větví, aby se nepoškodila podlážka a nocležník se dobře vyspal, může být víc než jen otravné.

I proto se letos začaly objevovat na trhu první vlaštovky v podobě stanů, které mají část nebo celou konstrukci v podobě vzduchových komor. Stan pak stačí na místě prostě připojit ke kompresoru a během chvíle se sám postaví. Jsou-li komory dobře rozmístěné a na stan je použit dostatečně odolný materiál, lze jej pak místo na zem umístit na vodní hladinu a používat jej jako velmi spartánskou verzi hausbótu.

Umístit stan na zem, na střechu auta i na hladinu vody umožnila jeho nafukovací konstrukce a velmi nízká hmotnost.

FOTO: Profimedia.cz

Nocležník si může být jistý, že ve stanu na vodě jej určitě nic do zad v noci tlačit nebude. Zároveň voda člověka přirozeně ukolébá k spánku. Aby se ale probudil stejně klidně a bez neblahých překvapení, je nutné na noc kotvit. Jinak hrozí neštěstí. Plovoucí, nijak nehlídaný stan se může z jakéhokoli důvodu v noci přesunout po hladině nejenom k jezu, stačí třeba i ostrá větev trčící nad vodou.

Stan GT Roof od rakouského výrobce Gentle Tent je konstrukčně odvozen od předchozích modelů, které jsou určené do autokempů. Je navržen tak, aby jej bylo možné namontovat na jakýkoli střešní nosič na autě. Kostru tvoří jedna nafukovací komora. Přístupový otvor je pak možné orientovat jak za vůz, tak po jeho straně.

Není-li možné z jakéhokoli důvodu postavit stan na zemi, nevadí. Může být umístěn i na střeše vozu. Připevnit jej lze k jakémukoli střešnímu nosiči.

FOTO: Profimedia.cz

Rozdílem oproti předchozím modelům je ovšem nafukovací kostra a také podlážka. (Celta je pak z textilie Tencate All Season Touring s akrylovým zátěrem.) Právě možnost nafouknutí kostry a podlážky stanu, společně s jeho nízkou hmotností (pouhých 25 kg), umožňují využít jej i jako plovoucí přístřešek na vodě. Dokonce jej lze přivázat za loď a vléci za sebou. Jak ale sami výrobci zdůrazňují, obojí lze provozovat výhradně na klidné, stojaté vodě.

Ve složené podobě má stan rozměr 100 x 100 x15 cm.

FOTO: Profimedia.cz

Stan prodávaný v přepočtu za 56 700 korun má kónický tvar, nejširší je v nejvyšším bodě. Rozměry podlahy jsou 2,2 x 1,4 m, rozměry střechy činí 3,3 x 1,5 m. Vnitřní výška stanu je 1,3 m.

Protože se počítá především s jeho použitím na střeše vozu, je součástí dodávky kromě čerpadla i žebřík.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

nes, Novinky

nahoru

Bydlení:

Zvlhčovač vzduchu brání tělo nejen před rýmou

-

včera 13:23 Obrazem: Vlhkost vzduchu v místnostech v topné sezóně...

I kočka a pes si mohou v bytě rozumět

-

včera 09:19 Obrazem: Soužití psa a kočky pod jednou střechou...

Mezi nejpovedenějšími stavbami pro letošní rok je i chrám vín v podobě stodoly

-

včera 06:06 Obrazem: Jednou ze staveb přihlášených do letošního...

Herci Míša a Roman Tomešovi jsou v moderním srubu spokojeni

-

17.9. 12:58 Obrazem: Při sedmiletém soužití a vystřídání různých...

Neviditelné dveře by každý rád viděl. U sebe doma

-

17.9. 08:34 Obrazem: Elegance v interiérovém designu se v každém...

Nákladní auto či vagón? Proč ne. I tak může vypadat kancelář

-

17.9. 06:44 Video: Zařízení pracovního prostředí investiční...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů