Bydlení

Nenápadnou chatku v lesích lze kdykoli převézt jinam

obrazek

Architekti postavili chatku převážně z recyklovaného materiálu. V případě potřeby ji lze snadno převézt na jiné místo.

Profimedia.cz

17.4. 06:33 Obrazem: Nenápadnou chatku s chytře řešeným interiérem navrhli do prostředí lesů u města Bath v jihozápadní Anglii architekti z ateliéru Invisible Studio.

Chatka dostala od svých britských autorů název Trailer. Ne nadarmo. Navrhli ji totiž tak, aby ji bylo možné v případě potřeby převézt po silnici na jiné místo. Součástí chatky je tedy podvozek, který lze zpod jejího ocelového šasi vysunout. Tak ji ostatně architekti v lese postavili. Dopravili šasi na podvozku, ten pak vysunuli a použili jej k dovezení veškerých dřevěných částí konstrukce, které nechali předem vyrobit v dílně.

Do terénu je domek usazen na několika pilířích, což bylo vzhledem k svažitosti daného místa nejjednodušší a také nejlevnější řešení.

Interiér je obložen vyčištěným bedněním, veškeré detaily, včetně schodišť, jsou z přebytků překližky na jiných stavbách.

FOTO: Profimedia.cz

Chatka má v průřezu tvar protáhlého pětiúhelníku. Vyrobena je z materiálů, které byly zrecyklovány z jiných staveb a z jejich přebytků. Vnější obklady jsou tak z vlnitého plechu, průsvitné okraje pak z laminátu. Čelní a zadní stěna jsou z vysoce odolného polykarbonátu, jenž dovnitř propouští velké množství světla, přesto umožňuje obyvatelům uchovat si soukromí.

V interiéru jsou stěny obloženy použitým, ovšem vyčištěným bedněním. Dřevěné interiérové prvky (včetně schodiště) jsou vyrobeny z odřezků překližky, a to i obě schodiště. Jednoduše vznikla zábradlí schodů - jsou ze zbytků provazů, které se používaly při stavbě jiné budovy, kterou také navrhli architekti z Invisible Studia.

Loft je přístupný po schodišti a úzké lávce. Bezpečí zajišťuje zábradlí z lana.

FOTO: Profimedia.cz

Domek je izolován opět materiálem, který se podařilo získat jako přebytečný z jiných staveb. Zachráněny jsou rovněž dveře, stropní svítidla byla pořízena jako tzv. druhá jakost, protože byla mírně poškozena.

Zajímavostí chatky a rysem, na který se architekti už po několikáté zaměřili, je volba stejného dřeva na laminované trámy použité na kostru domku. Veškeré dřevo totiž pochází z jedné části lesa. Výroba trámů se tím zjednodušila a zefektivnila, protože na pile měli veškerý potřebný materiál hned po ruce. Autoři tímto způsobem postavili už dvě předchozí stavby, jednu stodolu i své vlastní studio.

Veškeré dřevěné trámy jsou vyrobené ze dřeva vytěženého ve stejné části lesa.

FOTO: Profimedia.cz

Interiér chatky je řešen jednoduchým, ale nápaditým způsobem. V přízemí je umístěn sporák na pevná paliva, rovněž malá místnůstka využitelná jako toaleta.

V podkroví je loft přístupný po schodišti a úzké lávce. Ten je možné pojednat jako malou ložnici.

Čelní i zadní stěna jsou z polykarbonátu. Ten přivádí dovnitř spoustu světla, přesto zachovává soukromí obyvatel domku.

FOTO: Profimedia.cz

Jednou z nejdůležitějších vlastností chatky, kterou měli autoři neustále na zřeteli, byla její cena. Tu se nakonec podařilo díky všem úsporným opatřením a volbě materiálu srazit na 20 tisíc liber, tedy v přepočtu zhruba 583 tisíc korun.

Architekti přitom počítají s tím, že chatku v této podobě může využít kdokoli k trvalému i dočasnému bydlení, případně jako dílnu. Ovšem nevylučují, že může posloužit i jako základní set pro kutila, který si ji bude chtít postavit zcela sám a dál si ji pak různě vylepšovat.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Jednoduchá nymburská vila doktora Löwita zaujme barevnými detaily

-

dnes 13:32 Obrazem: Nymburská vila lékaře Františka Löwita je...

Soutěž Stavba roku 2018 je zahájena, přihlášky lze podávat do června

-

dnes 11:12 Do 26. ročníku vstupuje letos soutěž Stavba roku 2018....

Jak majitelka probouzela třípokojový byt s terasou k životu

-

dnes 08:52 Obrazem: Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v...

Chata na břehu jezera zaujme propojeností svého interiéru

-

dnes 06:11 Obrazem: Na břehu jezera Nojiri-ko v japonské...

Přihlášené stavby v soutěži Česká cena za architekturu

-

včera 12:19 Obrazem: Ve třetím ročníku České ceny za architekturu...

Fasády moderních domů ožívají barvami

-

včera 09:13 Obrazem: Fasády domů už nás nenudí fádní šedí, i když...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby