Věda a školy

V útrobách mrtvého vorvaně bylo na 30 kilogramů odpadu

obrazek

Uhynulý vorvaň obrovský. Ilustrační foto

Profimedia.cz

12.4. 18:53 Mladý samec vorvaně obrovského, který byl nalezen mrtvý u španělského pobřeží v provincii Murcia, měl v trávicím systému 29 kilogramů odpadků. Podle tamních úřadů právě to největší ozubenou velrybu zabilo.

Zhruba desetimetrový uhynulý živočich se již v únoru objevil poblíž majáku v Cabo de Palos na jihovýchodním pobřeží Španělska. Pitva odhalila, že ve svém břiše, zejména v žaludku a ve střevech, měl pytle na odpadky, plastové tašky, lana, sítě i barel.

Vorvaň se plastů nemohl zbavit

Úřady uvedly, že zvíře, živicí se v hlubinách oceánu hlavně velkými chobotnicemi a rybami, zemřelo kvůli zánětu sliznice či pobřišnice. Množství lidských odpadků v jeho systému bylo tak velké, že jej velryba nebyla schopna z trávicího systému dostat pryč, napsal list The Washington Post.

Velryba navíc byla značně podvyživená – vážila jen zhruba sedm tun, přitom dospělí samci tohoto druhu mívají až přes 40 tun. Samice okolo 15.

#MedioAmbiente lanza una #campaña para concienciar sobre el peligro de las #basurasmarinas para la #Fauna Ejemplo: La necropsia de un #Cachalote varado 🐋 detectó en su aparato digestivo 29 kg de basura 😢#StopBasurasMarinas #Concienciación ♻️+inf: https://t.co/mLjhNreLlx pic.twitter.com/dqejUXFkWS

— EspaciosNaturalesMur (@EspNaturalesMur) 4. dubna 2018

Mrtvý vorvaň ve Španělsku.

Vládní úředníci ve španělském regionu Murcia, kde bylo zvíře nalezeno, proto zahájili kampaň za zvýšení povědomí o spotřebě plastů a vhodnou likvidaci odpadků. Kampaň má zahrnovat i uklízení pláží.

Consuelo Rosaurová z úřadu pro životní prostředí zdůraznila, že přítomnost odpadků v mořích a oceánech skutečně volně žijící zvířata velmi ohrožuje.

Přes pět biliónů kusů odpadků v oceánech

Nešlo o první případ objevení mrtvého vorvaně s tělem plným různých předmětů a nečistot. Na pobřeží Spojeného království, Nizozemska, Francie, Dánska a Německa jich bylo v uplynulých letech nalezeno nejméně 30, upozornil časopis National Geographic. Minulý měsíc se jeden našel i v Indonésii.

ČTĚTE TAKÉ:
Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

Dle studie z roku 2014 může být ve světových oceánech celkem zhruba pět biliónů kusů odpadů. Počet rozhodně neklesá. Studie zveřejněná v minulém roce navíc ukázala, že 83 procent vzorků vody z více než desítky sledovaných zemí bylo znečištěno plastovými vlákny. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Léčil Hitlera jedy, s propuštěním se nikdy nesmířil

-

včera 08:13 Devět let tvořili skoro nerozlučnou dvojici: Adolf...

Na zemi i ve vzduchu. Hominini chodili a šplhali v korunách

-

21.4. 21:01 Hominini, naši dávní předkové, byli vždy popisováni...

Tmavé skvrny na Venuši mohou být známkou života, tvrdí vědci

-

21.4. 19:24 Video: Podle nové studie mezinárodního vědeckého týmu...

V soutěži robotů ČVUT poprvé zvítězil dívčí tým

-

20.4. 18:21 Jarní část Robosoutěže Českého vysokého učení...

Babiš slíbil studentům, že přidá 30 miliard do školství

-

20.4. 13:12 Rozpočet školství by se v příštím roce měl zvýšit o 30...

Češi řídí projekt na zlepšování kvality ovzduší za topné sezóny. Škodliviny projdou i skrz okna

-

20.4. 11:47 Vědci z několika evropských zemí řeší jeden z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby