Domácí

Vedro za jedinou noc zdecimovalo největší moravský rybník. Hladinu Nesytu posely tisíce zdechlin

Podle odhadu rybářů mohlo uhynout až 40 tun ryb.

ZDROJ: Právo

10.8. 15:25 Video: Stačila jediná noc, aby se Nesyt, největší moravský rybník, proměnil v páchnoucí cosi s hladinou posetou tisíci mrtvých ryb. Vodní plocha mezi Hlohovcem a Sedlecem na Břeclavsku tak má svůj výlov pro letošní rok prakticky za sebou.

Několik desítek tun mrtvých ryb lemuje břehy Nesytu, o kus dál tvoří na hladině jakýsi plovoucí ostrov, v dalších částech rybníka pak vytváří mozaiku bílých břich na zelené hladině.

„Včera tu nic zvláštního nebylo. Dnes je to samá zdechlina,“ zastavili se s patrným zděšením u rybníka cykloturisté. „Zdálky jsem myslela, že je tu tolik kačen. Přijedu blíž a vidím, že je to samá mrtvá ryba. A už to začíná šeredně páchnout,“ dodala další cyklistka. Podle jejich slov si ve čtvrtek při cyklotoulkách ničeho zvláštního nevšimli. Do pátečního rána ale hladinu posely tisíce zdechlin.

V největším moravském rybníku uhynuly desítky tun ryb.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

„Je to teprve začátek. Mrtvé ryby se teprve začaly uvolňovat, počítám, že jich bude ještě mnohem víc. Je to smutný pohled, nikomu z rybářů bych to nepřál. Vím jaké to je, taky jsem rybář,“ řekl další divák.

Rybáři odklízejí uhynulé ryby

FOTO: Milan Vojtek, Právo

„Případem se od rána zabýváme. Podle prvotních odhadů z ranních hodin by se mělo jednat asi o čtyřicet tun ryb, to je ale opravdu jen prvotní a hrubý odhad. První kusy se tam objevily ve čtvrtek odpoledne. Teď jejich počet narůstá, jak se uvolňují ode dna,“ uvedl Vlastimil Sajfrt z mikulovské Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Úhyn jde nejspíše na vrub počasí. Vedra, prohřátá voda a nízká hladina sehrály svou roli. „Završila to bouřka, která dorazila a zastavila se u Sedlece. Přinesla změnu tlaku a to bylo nejspíše poslední, co odstartovalo hromadný úhyn,“ dodal.

V největším moravském rybníku uhynuly desítky tun ryb.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Nesyt je sice největším moravským rybníkem, ale je současně i problematickou nádrží. Leží na nepříliš vydatném toku Včelínku, jehož průtok je v současnosti téměř nulový. Přitom se ale velká a mělká vodní plocha v nynějších vedrech výrazně prohřívá, a co je horší, masivně odpařuje. Podle zkušeností rybářů není výjimkou, když se za den odpaří i centimetr vodního sloupce.

Podle odhadu rybářů mohlo uhynout až 40 tun ryb.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Milan Vojtek, Právo

nahoru

Domácí:

Střední generace má plíce o pět let starší, než by měla mít

-

včera 18:45 Přibližně pětina z téměř tisíce lidí, kteří přišli do...

Novým ředitelem Bulovky se stal Jan Kvaček

-

včera 18:17 Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan...

Kohout z pražského orloje dostal nový zlatý kabát

-

včera 17:49 Video: Pražský orloj zahalilo v lednu letošního roku...

Hamáčkovi radí slovenský policejní exprezident, který skončil kvůli vraždě novináře

-

včera 16:47 Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar,...

Brněnský detenční ústav dostal další místa pro nejtěžší zločince

-

včera 14:47 Video: V samostatné budově uvnitř areálu brněnské...

Na první misi přišel o život. Lidé se v Plzni rozloučili s Patrikem Štěpánkem

-

včera 12:59 Video: aktualizováno V armádě byl teprve tři roky. V...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů