AutoMoto

Mazda MX-5 má silnější motor

obrazek

Mazda MX-5

FOTO: Martin Žemlička, Novinky

13.6. 08:30 Malý roadster Mazda MX-5 je jedním z nejlepších automobilů, které jsou vyráběny ne proto, aby nabízely nějakou užitkovost nebo extrémní výkony, ale pro radost z jízdy. Přesto autu chybělo pár koní navíc. To se mění.

Maličká a lehoučká Mazda MX-5 byla vždy sportovní nářadí pro fajnšmekry. Ti, co nemají na nějaké ohromné a výkonné vozy, si kupují právě tuhle krasavici, protože nabízí už po dlouhá léta fantastické jízdní zážitky. Jenže má dost slabé výkony. Sice nepotřebuje nijak velké, jak jsme řekli, je to lehký vůz (vždyť ta nejtěžší verze s pevným obloukem má pohotovostní hmotnost jen 1191 kg), takže i patnáctistovka s 96 kW (130 k) stačí. Ale samozřejmě že dvoulitr auto rozhýbe o kus lépe (118 kw / 160 koní). Před nějakou dobou Mazda slíbila, že ho posílí. A splnila to.

Agregát prošel velkou řadou úprav, takže má například i odlehčené písty a ojnice. Nový je i výfuk včetně svodů. Zajímavé je, že je nový i setrvačník. Ve výsledku se výkon zvedl na 135 kW (184 koní), protože otáčky mohly vzrůst z původních 6000 na 7500 za minutu. Zvedl se i točivý moment z 200 na 205 N.m, a to hlavně v nízkých otáčkách.

Mazda MX-5

FOTO: Martin Žemlička, Novinky

I patnáctistovka pak dostala trochu přepracované díly, takže teď má 97 kW a 152 N.m.

Další změny jsou sice dílčí (jako hnědá střecha, nový displej v interiéru nebo šestnáctipalcová kola), ale jedna je pro Evropany extrémně důležitá. Auto konečně dostalo teleskopický volant, takže pozice za volantem bude o značný kus pohodlnější.

Nepředpokládáme, že by změny nějak výrazně změnily české ceníky, až k nám upravená verze dorazí. Dnes auto začíná na ceně 629 900 Kč.

fra, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Kamión zachránil hondu před vážnou nehodou. Její řidič se nedíval do zrcátka

-

dnes 17:15 Pozorný řidič kamiónu se stačil vyhnout Hondě Accord,...

Hyundai od srpna začne v Nošovicích vyrábět hybridní verzi modelu Tucson

-

dnes 16:28 Korejský Hyundai ve své továrně v Nošovicích začal od...

Škoda bude v Indii vyvíjet vlastní automobil, ukáže se v roce 2020

-

dnes 14:36 Škoda Auto oficiálně oznámila, že „přebírá zodpovědnost...

Jezdíte na playstationu s vozem Nissan? Můžete se stát světovým šampionem

-

dnes 13:35 Pokud jste lepší než všichni ostatní v Gran Turismu...

Nové Volvo XC90 už nebude potřebovat řidiče

-

dnes 10:52 V roce 2021 se představí nová generace Volva XC90. Mělo...

Tesla byla obětí sabotáže, hlásí Elon Musk. Podezřelý se brání

-

dnes 10:43 Martin Tripp byl automobilkou Tesla osočen ze sabotáže...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů