Cestování

Stejně tak smrtící, jako krásná. Mexická jeskyně fascinuje obřími krystaly

obrazek

Komora s krystaly byla objevena v roce 2000.

Profimedia.cz

13.3. 14:01 Běžný smrtelník se do ní nepodívá. Přesto mexická jeskyně Naica plná rekordně obřích krystalů fascinuje už na fotografiích. Objevena byla vlastně zcela náhodou před 18 lety dvěma horníky a její nález ihned vzbudil velký rozruch. Pozoruhodná hříčka přírody ale okouzluje laiky i odborníky dodnes, i přesto, že je stejně tak nebezpečná, jako krásná.

Jeskyně krystalů, jak se jí říká, je jako z jiného světa. Obří stříbrné krystaly se všemožně křižují a mnohé z nich dosahují délky až 11 metrů a protínají strop jeskyně. Fascinující jsou kromě své velikostí také neuvěřitelnou průzračností, díky čemuž se na jejich ostrých hranách dobře láme světlo.

Některé krystaly dosahují délky přes 10 metrů.

FOTO: Profimedia.cz

Neuvěřitelnou jeskyni, která dodnes drží díky ohromným krystalům sádrovce rekord, objevili v roce 2000 dva horníci, kteří pracovali v přilehlém dolu Naica. V něm se těžilo už desítky let. Objev to byl samozřejmě senzační a všichni si ihned uvědomili jeho hodnotu. Komora proto byla zapečetěna a opatřena vraty.

Běžný smrtelník proto naživo nádheru nespatří. V jeskyni panují teploty kolem 60 stupňů Celsia a také stoprocentní vlhkost. K delšímu pobytu a průzkumu jsou proto zapotřebí speciální obleky. Dovnitř jsou vpuštěni především vědci, kteří se sem vypravují za účelem studování krystalů. I tak ale extrémní podmínky znemožňují rozsáhlejší průzkum, proto se ani neví, jak je celá jeskyně velká. „Když vejdete dolů, nepřežijete déle než 10 minut. Ten žár je extrémní,“ popsal podmínky pro Daily Mail geolog Garcia Ruiz.

Krystaly sádrovce v jeskyni jsou největší i nejčistší, které kdy byly objeveny.

FOTO: Profimedia.cz

Před několika lety se také odborníci snažili přimět mexickou vládu, aby usilovala o zapsání jeskyně na seznam UNESCO. Podle geologů je jeskyně skutečným unikátem a měla by se zachovat i pro další generace. Šance, že se na Zemi nachází druhé takové místo, je prý navíc velmi nízká.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Chaloupka celá z čokolády nabízí zájemcům přespání v srdci Paříže

-

dnes 15:36 V samém centru Paříže mohou zájemci přespat v...

Kanadské městečko Dildo táhne turisty kvůli svému lascivnímu názvu

-

dnes 12:49 Obrazem: Dildo je sexuální pomůcka. Dildo je také název...

Čeští turisté objevují polské Krkonoše

-

dnes 11:53 V zimě na lyže, v létě na pěší túry. Krkonoše však mají...

V centru Prahy se ukrývá oáza klidu. Zahrada přírodovědců je otevřená i veřejnosti

-

dnes 09:01 Video: Málokdo ví, že jen kousek od křižovatky u...

Nejlepší roadtripy podle Instagramu? Vede americká Route 66

-

včera 15:57 Obrazem: Říká se jí hlavní silnice Ameriky. Dálnice...

Příští rok odstartuje cesta kolem světa za 82 dní. A po sedmi divech světa

-

včera 13:29 Chtěli byste vidět všech sedm novodobých divů světa?...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů