Cestování

Stádo zubrů v Milovicích posilují nové samice z polského pralesa

Zubři v rezervaci u Benátek nad Jizerou

ZDROJ: Novinky

14.11. 09:14 Video: Chov zubrů v rezervaci mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou ve středních Čechách významně posiluje. Do přírodní rezervace dorazila během úterního rána pětice samic zubra. Přírodovědci je nechali přivézt z Bělověžského pralesa rozkládajícího se na hranicích mezi Polskem a Běloruskem. Kolem osmé hodiny už začali technici vykládat první bedny z transportu, z nichž brzy vyběhla zvířata ven do nového prostředí.

Těchto pět kusů zvířat má posílit zdejší stádo, které tady žije už od konce roku 2015. V současnosti se v rezervaci nachází osm dospělých zubrů, z toho jeden samec a sedm samic, a také čtyři mláďata, která se v rezervaci narodila. Jedno mládě se narodilo vloni, tři letos.

Podívejte se na naši reportáž o Milovicích:
Unikátní českou step nám může závidět celý svět

„Posílení stáda zvýší jeho genetickou rozmanitost a zvětší se dosah pastvy, která zajišťuje ochranu vzácné stepní vegetace před zarůstáním náletovými křovinami,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která stojí za unikátním projektem oživování rozsáhlého prostoru mezi městy Benátky nad Jizerou a Milovice, dříve zabraného sovětskou armádou.

Mládě zubra v rezervaci u Benátek nad Jizerou

FOTO: Radek Plavecký, Právo

V prostoru vznikly dvě rezervace. Jedna blíže Milovicím, v níž žijí divocí koně a zpětně vyšlechtění pratuři, a druhá u Benátek nad Jizerou, kde jsou kromě zmíněného zubřího stáda také divocí koně.

Zubří rezervace Traviny u Benátek nad Jizerou

FOTO: Mapy.cz

Všechna zvířata si v novém domově dobře navykla a daří se jim rozmnožovat. Současně se tím chrání jedinečná flóra lokality, která by jinak zarostla agresivním plevelem a náletovými dřevinami. Přírodovědci už tady také zaznamenali další vzácné živočišné druhy navázané na rostliny, zvláště motýly a další menší živočichy.

Radek Plavecký, Právo

nahoru

Cestování:

Byala: Bulharské letovisko, které proslavilo víno a skalní výchozy

-

dnes 17:00 Máte rádi Bulharsko a zároveň vás láká strávit...

Plzeň letos opět chystá adventní prohlídky. Loni měly úspěch

-

dnes 16:19 Po loňské úspěšné premiéře se Plzeň vrátí ke speciálním...

Švýcarský Bern je v zimě nejfotografovanějším městem Instagramu

-

dnes 14:38 Zima už klepe na dveře a mnohde už se začínají snášet...

V letadle si objednal vegetariánské jídlo. Dostal jen ovoce s příborem

-

dnes 12:03 Při cestách to mají vegetariáni často o něco složitější...

Tchaj-wan: Po krásách nádherného ostrova hor a oblaků

-

dnes 09:46 Obrazem: Portugalci nazvali Tchaj-wan Formosa neboli...

Výstavní budova soudu maskovala přes třicet let přísně střežené tajemství východoněmecké Stasi

-

včera 20:06 Budyšín – historická perla Horní Lužice, metropole...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby