Cestování

Na místě počátků doby národního temna v oboře Hvězda cení zuby drak

obrazek


13.11.2017 20:22 Cení zuby, ve větru se lehce zachvívá a jeho pootevřená tlama přes potůček ukazuje mezi buky na výšinu k letohrádku Hvězda. Papírový drak střeží jedno z míst, kde se před téměř 400 lety rozhodovalo o svržení Habsburků českými stavy. Což se nepovedlo a národovci nás postavili před dobu temna.

Jdeme do Hvězdy

Drakovi je to naprosto lhostejno, nám zůstává stále trauma doby pobělohorské a úpění pod nadvládou černé dvouhlavé orlice. Obora Hvězda, která zažila všechna vojska táhnoucí kolem Prahy, mnohokrát vykácení téměř do mrtě, je výletním cílem pro řadu generací Pražáků i jen příchozích, majících v oblibě klid.

Dlouhý průsek od brány na Vypichu pomalu přibližuje letohrádek, který nechal jako zázemí pro honitbu v oboře zbudovat v letech 1555 až 1558 Ferdinand I. Habsburský.

Obora leží téměř v rovině, jen stráň za letohrádkem se svažuje, sestupujíc k Liboci, cesta se tu vine kolem potoka, kde na jeho konci čeká onen „nezlý” drak. Snad vydrží dlouho, je obveselením už tak dost veselého lesa plného vzrostlých listnáčů, jejichž listy jsou nádherně zbarvené povětšinou již na zemi. Legendou je boj Moravanů do posledního muže.

Čeští stavové, mluvící povětšinou německy, rozhádání, nesvorní, si chtěli vyřídit své účty s vládnoucí dynastií, ale jaksi si špatně spočítali své síly a možnosti. Co se zdálo českou záležitostí, se ukázalo jako mocenská skládačka. Najednou se utvořily pakty, najímali se vojáci, a šlo se bojovat. Bojovaly mezi sebou dvě konfese, protestantská a katolická, vojákům byla ale víra ukradená, těm šlo o kořist, na pláni u Prahy se sešla soldateska už celé Evropy.

Panenko Maria

Výsledkem byla porážka stavů, císařští a katolická liga zvítězili a vítěz bral opravdu vše. Začátkem konce byla staroměstská poprava a zabírání majetků. Válka stála obrovské peníze a zabaveného bylo hodně.

A protože nic není jen tak, zrodil se bělohorský mariánský kult, neboť právě královna nebes měla přispět k vítězství té pravé víry. Od té doby jsme úpěli, ale pro svou samostatnost toho málo udělali, Uhři párkrát povstali a najednou tu bylo Rakousko-Uhersko. Ale u nás zase lépe šly různé epigramy a protimonarchistické básně.

Čímž jsme se dostali k letohrádku, ten si také zažil své, udělali z něj i prachárnu, což bylo prozíravé, kdyby munice bouchla ve městě, bylo by vymalováno, na okraji to tak nevadilo, naštěstí k ničemu nedošlo.

Obora byla častým výletním a promenádním místem, jezdilo se sem, zrovna jako do nedaleké Šárky v kočárech, pánové s cylindry a špacírkou, dámy s krinolínami, klobouky a samozřejmě slunečníky a pompadúrkami.

Nyní se tu můžete pohánět na kole, běžkách či pěšochodem. Za války tu Němci nechali vykopat kryty, SS tu měli opravnu aut a vojáci se usídlili i v letohrádku. Hvězda byla opět poničena, po osvobození se tu usídlila část Svobodovy armády, jízdní oddíly. Koně ustájili ve sklepě.

Narazíte i na opukový lom, kámen se zde těžil ručně, a přitom byly nalezeny vzácné zkameněliny. Je tu krásně, v každé roční době. Za kulturní památku byl celý prostor včetně bojiště vyhlášen v roce 1962. V letohrádku je muzeum, otevřeno má v sezóně od dubna do října.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
Novinky

nahoru

Cestování:

V centru Prahy se ukrývá oáza klidu. Zahrada přírodovědců je otevřená i veřejnosti

-

dnes 09:01 Video: Málokdo ví, že jen kousek od křižovatky na...

Nejlepší roadtripy podle Instagramu? Vede americká Route 66

-

včera 15:57 Obrazem: Říká se jí hlavní silnice Ameriky. Dálnice...

Příští rok odstartuje cesta kolem světa za 82 dní. A po sedmi divech světa

-

včera 13:29 Chtěli byste vidět všech sedm novodobých divů světa?...

Slovenské Donovaly chytí za srdce a potěší i děti

-

včera 11:16 Obrazem: Hledáte-li dovolenou v horách, ale necítíte...

Létání mezi Českem a Čínou prudce roste, Praha chce další spojení

-

včera 09:08 Létání mezi Českem a Čínou prudce roste. Zatímco v...

Jak se vyznat v outdoorových botách

-

včera 08:01 Dovoleným u moře či rybníka pro většinu z nás...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů