Cestování

Nultý poledník není nultý poledník a rovník v Ekvádoru leží jinde, tvrdí vědci

obrazek

Čára rovníku v Ekvádoru má dělit polokouli na severní a jižní. Ve skutečnosti ale rovník leží jinde.

Profimedia.cz

13.8. 13:02 Geografické zajímavosti jsou oblíbeným cílem turistů. Snad jen málokdo navštíví Londýn a nevypraví se do Greenwiche k nultému poledníku, který rozděluje Zemi na východní a západní polokouli. Podobnou atrakcí je linie značící rovník v Ekvádoru. Vědci ovšem zjistili, že nejen tato, ale i další významná geografická místa leží jinde, než kde jsou vyznačena, píše Daily Mail.

Moderní technologie umožnila vědcům přeměřit jisté zeměpisné údaje mnohem přesněji a díky tomu výzkumníci zjistili, že populární turistické atrakce, ať už zmíněný rovník či nultý poledník, leží i o stovky metrů dál, než se doteď předpokládalo. Výrazně se odchyluje právě čára rovníku v jihoamerickém Ekvádoru, nazývaná střed světa. Ta leží podle Daily Mailu o 240 metrů jižněji, než kde se nachází skutečný geografický rovník.

Podobně je na tom památník rovníku v Indonésii. Ten byl vztyčen roku 1991 podle dochovaných poznámek jistého nizozemského geografa z roku 1928. Naneštěstí se zřejmě kvůli pohybu litosférických desek a změnám v krajině, rovník v průběhu let posunul více na jih.

Přeměření proběhlo v roce 2005, ale v roce 2010 se musel rovník posunout znovu a tentokrát jeho linie skončila v přilehlé řece. Nebo šlo od začátku jen o nepřesné měření.

Nultý poledník v greenwichské observatoři je jedním z turistických lákadel Londýna.

FOTO: Profimedia.cz

Jiným významným geografickým bodem je nultý poledník, dělící Zemi na východní a západní polokouli. Kromě toho se podle něj také určují časová pásma. To základní se rozkládá právě kolem nultého poledníku, jehož památník leží u observatoře v londýnské části Greenwich.

Ačkoli je vyznačená čára v zemi oblíbeným turistickým místem — protože mít každou půlku těla na jiné polokouli zkrátka pořád táhne — podle vědců se skutečný nultý poledník nachází o 102 metrů východněji od současné pozice.

Střed Jižní Ameriky je o desítky kilometrů dál

Na světě jsou ovšem i další zeměpisná místa, která těm skutečným údajům úplně neodpovídají. Jsou to třeba geografické středy USA a Jižní Ameriky. Druhý zmíněný leží v brazilském městě Cuiabá. Vypočítal se tak, že armádní velitel Candido Rondon rozdělil kontinent ze všech stran na stejné části.

Jenže ani v tomto případě nebyly výpočty správné. Moderní technologie odhalila, že geografický střed Jižní Ameriky odsud leží dokonce celých 45 kilometrů, nedaleko městečka Chapada dos Guimaraes.

A takto by šlo pokračovat dále, jelikož na světě existují různé monumenty, které upozorňují na procházející poledníky či rovnoběžky. Anebo zeměpisné středy a centra světadílů či zemí. A ačkoli sice stojí metry i kilometry vzdálené těm skutečným středům, rovnoběžkám i poledníkům, turistickými atrakcemi asi jen tak být nepřestanou.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Švýcarsko otevře největší evropské sladkovodní akvárium. Představí na 10 tisíc ryb

-

dnes 15:34 Video: Švýcarsko se může pyšnit mnoha zajímavostmi,...

Italské Trentino si k letošní zimní sezóně nadělí dvě nové lanovky

-

dnes 14:07 Milovníci teplého podzimu budou již o nadcházejícím...

Dokončí Kim Čong-un stavbu obřího ikonického hotelu Rjugjong? Možná ano

-

dnes 12:21 Deník Daily Mail přišel s informací, že nynější vůdce...

Elegantní vína jsou dobře střeženým pokladem Jižního Tyrolska

-

dnes 09:54 Obrazem: Až do roku 1919 bylo součástí Rakouska a...

V Máslovicích se již těší na vyřezávání betléma z másla

-

včera 19:38 Zdá se, že kdo má máslo na hlavě, má tu nejdražší...

Ostrov Djerba láká na slunce a velmi nízké ceny

-

včera 17:00 Djerba je jedno z mála míst, které lze poznat i se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby