Cestování

Giglio: Ostrov, který proslavila námořní tragédie

obrazek

Ostrov Giglio je součástí italské provincie Grosseto. Cca 50 km směrem na severozápad leží podstatně známější a větší ostrov Elba.

FOTO: Shutterstock

14.11.2017 17:00 Toskánský ostrov Giglio, ležící 16 kilometrů směrem na západ od italské pevniny, se stal světoznámým až v pátek 13. ledna 2012. Tehdy u jeho břehů ztroskotala výletní loď Costa Concordia s 4252 pasažéry, z nichž 32 zahynulo. Zejména vinaři znají Giglio podstatně déle. Na ostrově se totiž nacházejí četné vinice produkující víno značky Ansonaco.

Giglio je součástí národního parku Toskánské ostrovy, vyhlášeného roku 1996. Dopravit se sem lze trajektem. Vyplouvá čtyřikrát denně z přístavu ve městě Porto Santo Stefano a cesta trvá zhruba hodinu. Budete-li trávit dovolenou například v okolí města Grosseto nebo u jezera Bolsena v provincii Viterbo, neváhejte si udělat atraktivní celodenní výlet.

Kdysi se to tu hemžilo kozami

V dobách starověkého Říma byl Giglio známý jako Aegilium Insula (Kozí ostrov), zmínil se o něm i Gaius Julius Caesar v knize Zápisky o občanské válce. Nejvýraznějším a současně nejvýznamnějším historickým komplexům vévodí středověké opevnění se sedmi strážními věžemi v městečku Giglio Castello, sídlila tady rodina Aldobrandeschi. Obdivovat zde můžete mj. i kostel San Pietro Apostolo z 15. století. K posezení přímo vybízejí stylové restaurace, v nichž si pochutnáte na místních specialitách.

Jestliže máte slabost pro památky a vynikající gastronomii, navštivte městečko Giglio Castello.

FOTO: Shutterstock

Na ostrově jsou taktéž tři majáky. Jednadvacetimetrový Vaccarecce z roku 1850 stojí na ostrohu poblíž města Giglio Castello. Deset metrů vysoký maják Fenaio je ozdobou severního cípu ostrova, slavnostně otevřen byl o 33 let později. Naopak na jihu se tyčí dvacetimetrový Capel Rosso (rovněž z roku 1883), charakteristický kvadratickou budovou s červenobílou fasádou.

Ostrov Giglio oplývá žulou, která tvoří základ spousty římských památek. Mimochodem – hlavní město Itálie je od přístavu Porto Santo Stefano vzdáleno 164 km, respektive něco málo přes dvě hodiny jízdy autem. Další variantou je vlak – v něm strávíte tři hodiny a šest minut. Během víkendu tak hravě zvládnete poznat Řím i Giglio.

Nejstarším majákem na ostrově je Vaccarecce. V roce 2015 ho koupil toskánský stylista žijící v Paříži.

FOTO: Shutterstock

Villa Domizia je vzpomínkou na císaře

Pod správu ostrova Giglio s rozlohou necelých 24 km2 a přibližně 1500 obyvateli spadá také ostrůvek Giannutri. Je sice malý (cca 5 km dlouhý), ale zato ukrývá opravdový klenot. Tím je císařská rezidence Villa Domizia, postavená mezi 1. až 2. stoletím našeho letopočtu. Původně patřila prominentní senátorské rodině, z níž pocházel i nechvalně proslulý císař Nero. K odpočinku ji později využívali i císaři Domitianus, Traianus i Hadrianus.

Dominantou západního pobřeží je obranná věž Torre del Campese z poloviny 16. století.

FOTO: Shutterstock

Ale zpátky na Giglio! Tento ostrov v Tyrhénském moři je převážně hornatý a zároveň proslulý neporušenou a neznečištěnou přírodou. Nejvyšším místem je Poggio della Pagana (496 m. n. m.), skýtající jedinečný výhled. Někteří turisté touží naopak na vlastní oči spatřit vrak etruské lodi, v němž byly nalezeny měděné a olověné ingoty, železné předměty, amfory a korintská helma.

Přístavní městečko Giglio Porto, kam připlouvají trajekty z Porto Santo Stefano, se rozprostírá na východním pobřeží.

FOTO: Shutterstock

Spokojeni tady jsou i milovníci koupání a opalování, a to především na východním pobřeží. Pláže všech možných typů, tedy i písčité (Arenella, Caldane a Cannelle), jsou dohromady dlouhé 28 km. Moře je průzračné, některé lokality si oblíbili potápěči. Máte-li ve skříni šnorchl, nezapomeňte si ho přibalit do zavazadla, rozhodně nebudete litovat.

Inzertní sdělení:

TravelPortal.cz

FOTO: TravelPortal.cz

Richard Sacher

nahoru

Cestování:

V centru Prahy se ukrývá oáza klidu. Zahrada přírodovědců je otevřená i veřejnosti

-

dnes 09:01 Video: Málokdo ví, že jen kousek od křižovatky na...

Nejlepší roadtripy podle Instagramu? Vede americká Route 66

-

včera 15:57 Obrazem: Říká se jí hlavní silnice Ameriky. Dálnice...

Příští rok odstartuje cesta kolem světa za 82 dní. A po sedmi divech světa

-

včera 13:29 Chtěli byste vidět všech sedm novodobých divů světa?...

Slovenské Donovaly chytí za srdce a potěší i děti

-

včera 11:16 Obrazem: Hledáte-li dovolenou v horách, ale necítíte...

Létání mezi Českem a Čínou prudce roste, Praha chce další spojení

-

včera 09:08 Létání mezi Českem a Čínou prudce roste. Zatímco v...

Jak se vyznat v outdoorových botách

-

včera 08:01 Dovoleným u moře či rybníka pro většinu z nás...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů