Domácí

Hlavatý se po neúspěšném návratu do Senátu stahuje z politiky

obrazek

Jiří Hlavatý, majitel akciové společnosti Juta

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

13.1. 22:46 Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (za ANO), který v sobotním druhém kole doplňovacích voleb do Senátu na Trutnovsku a v části Náchodska neuspěl v souboji s vrchlabským starostou Janem Sobotkou (STAN), se míní z politiky stáhnout. Hlavatý usiloval o návrat do senátorského křesla, jež ztratil zvolením do Sněmovny. O to ve skutečnosti podle svých slov nestál.

„Do politiky jsem šel, abych pomáhat na svět zákonům pro obyčejné lidi, o které se celý podnikatelský život starám,“ řekl Hlavatý. „Od politiky jako takové se nyní odkloním,“ dodal. Hlavatý v roce 2014 porazil v senátních volbách poměrem 64 ku 36 procentům nedávno zesnulého náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše. „Tehdy panovala na politické scéně zcela jiná situace,“ poznamenal.

Hlavatý byl loni v říjnu jako tehdejší senátor zvolen do Sněmovny za hnutí ANO. Dostal se tam díky preferenčním hlasům z jinak nevolitelného 18. místa na kandidátce. Tím, že se stal poslancem, však podle svých slov nevědomky přišel o post senátora a na Trutnovsku se tak konaly nové doplňovací volby do Senátu. Poslaneckého křesla se proto exsenátor vzdal a nyní opětovně kandidoval do horní komory parlamentu.

„Lidé byli zřejmě naštvaní, že právě proto se volby konaly, a podle toho volili,“ míní Hlavatého úspěšný protikandidát Sobotka. Ten nyní zvítězil v řadě obcí, kde v prvním kole pevně vládl Hlavatý. V dalších mj. také v domovském městě Hlavatého Dvoře Králové nad Labem soupeřův drtivý náskok z prvního kola snížil. V prvním kole tam získal 18 procent hlasů, ve druhém pak téměř 38.

Výsledek doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Beru to jako realitu. Nejvíc mne překvapil Sobotkův zisk ve Dvoře Králové. Čekal jsem, že ho bude volit tak šest set lidí, jako v prvním kole. Dva a půl tisíce, jsem nečekal,“ reagoval Hlavatý.

„Hlavní motiv Hlavatého prohry vidím v odmítnutí aktuální politiky premiéra Andreje Babiše, jeho mlžení okolo kauzy Čapí hnízdo a silové snahy uchvátit veškerou moc v zemi a přitom moc nediskutovat,“ tvrdí královéhradecký politolog Jiří Štefek.

Sobotka se skoro 67 procenty zvítězil nad Hlavatým se 33 procenty při téměř 60procetní volební účasti. „Takový rozdíl mne překvapil. Čekal jsem těsnější výsledek. Zvlášť když oproti prvnímu kolu byla skoro trojnásobná volební účast. Nevědělo se, co voliči, kteří nepřišli v prvním kole, udělají,“ reagoval Sobotka podpořený v druhém kole blokem NEI, ODA, ODS, TOP 09, Pirátů a ČSSD.

„Záleží na tom, zda něco jako antibabišovský blok, už existuje. Pokud ano, může jít o začátek nové éry,“ doplnil Sobotka.

Vladislav Prouza, Právo

nahoru

Domácí:

Ať je konečně vláda s důvěrou, gratuloval Babiš Filipovi

-

včera 17:09 Předsedou KSČM byl v sobotu opětovně zvolen Vojtěch...

V Plzni bylo téměř 30 stupňů. V Česku padaly teplotní rekordy

-

včera 17:09 Již třetí den po sobě padaly v Česku teplotní rekordy....

Lídrem ANO pro podzimní volby v Praze bude Patrik Nacher

-

včera 15:53 aktualizováno Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do...

Letní počasí vydrží ještě tři týdny. Pak se citelně ochladí

-

včera 14:50 Nezvykle teplé počasí, které připomíná spíše léto než...

Vojtěch Filip obhájil křeslo předsedy KSČM, vedení strany opustí Dolejš

-

včera 14:35 aktualizováno Na mimořádném sobotním sjezdu v...

Zeman čelí kritice, že byl na sjezdu KSČM a ne na pietě za kardinála Berana

-

včera 14:18 Prezident Miloš Zeman sobotním vystoupením na sjezdu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby