Zahraniční

Pákistán kvůli návštěvě prince Charlese odložil popravu Brita

24.10.2006 14:21 Pákistánská vláda odložila na prosinec kontroverzní popravu britského občana, která měla být vykonána v době návštěvy britského korunního prince Charlese. Brit byl obviněn z vraždy taxikáře, ale ačkoli ho státní soud osvobodil, islámský tribunál rozhodl, že bude popraven oběšením. Charles přijede se svou manželkou do Pákistánu na přelomu října a listopadu.

Odsouzený Mirza Tahir Hussain z Leedsu byl obviněn, že v roce 1988 zastřelil taxikáře. Hájil se tím, že se ho oběť pokusila sexuálně zneužít a že výstřel z pistole vyšel náhodou při rvačce, která následovala.

Soud ho sice osvobodil, ale islámský tribunál ho v roce 1998 odsoudil k smrti oběšením. Jeho odvolání k nejvyššímu soudu Pákistánu a žádost o milost k prezidentovi byly zamítnuty.

Úřady žádost o milost z Británie odmítají

Princ Charles se do záležitosti osobně vložil a stejně jako premiér Tony Blair požádal o milost. Pákistánské úřady ji prozatím odmítají. Do tohoto sporu Charles a vévodkyně z Cornwallu ohlásili návštěvu na konec října a začátek listopadu, tedy na dobu, na niž byl doposavad stanoven termín popravy.

Charles dal Pákistánu najevo, že není možné, aby byl hostem země ve chvíli, kdy popravuje poddaného jeho matky.

Britská organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) vydala prohlášení, podle kterého je pákistánský soudní systém natolik problematický, že by trest smrti neměl vůbec vynášet.

Podle webových stránek organizace byo v minulém roce v Pákistánu odsouzeno k smrti nejméně 241 lidí, z toho 35 bylo popraveno.

Novinky, Amnesty International, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby