Zahraniční

Pákistán kvůli návštěvě prince Charlese odložil popravu Brita

24.10.2006 14:21 Pákistánská vláda odložila na prosinec kontroverzní popravu britského občana, která měla být vykonána v době návštěvy britského korunního prince Charlese. Brit byl obviněn z vraždy taxikáře, ale ačkoli ho státní soud osvobodil, islámský tribunál rozhodl, že bude popraven oběšením. Charles přijede se svou manželkou do Pákistánu na přelomu října a listopadu.

Odsouzený Mirza Tahir Hussain z Leedsu byl obviněn, že v roce 1988 zastřelil taxikáře. Hájil se tím, že se ho oběť pokusila sexuálně zneužít a že výstřel z pistole vyšel náhodou při rvačce, která následovala.

Soud ho sice osvobodil, ale islámský tribunál ho v roce 1998 odsoudil k smrti oběšením. Jeho odvolání k nejvyššímu soudu Pákistánu a žádost o milost k prezidentovi byly zamítnuty.

Úřady žádost o milost z Británie odmítají

Princ Charles se do záležitosti osobně vložil a stejně jako premiér Tony Blair požádal o milost. Pákistánské úřady ji prozatím odmítají. Do tohoto sporu Charles a vévodkyně z Cornwallu ohlásili návštěvu na konec října a začátek listopadu, tedy na dobu, na niž byl doposavad stanoven termín popravy.

Charles dal Pákistánu najevo, že není možné, aby byl hostem země ve chvíli, kdy popravuje poddaného jeho matky.

Britská organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) vydala prohlášení, podle kterého je pákistánský soudní systém natolik problematický, že by trest smrti neměl vůbec vynášet.

Podle webových stránek organizace byo v minulém roce v Pákistánu odsouzeno k smrti nejméně 241 lidí, z toho 35 bylo popraveno.

Novinky, Amnesty International, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby