Žena

Psychologové nedoporučují účast dětí na soutěžích krásy

14.9.2006 09:44 Soutěže miss o titul královny krásy zejména pro věkové kategorie dětí jsou podle psychologů spíš na škodu než k užitku. Přesto se se soutěžemi krásy v poslední době doslova roztrhl pytel. O minulém víkendu se už potřetí volily Miss Barbie nebo Miss XXL, na konci srpna mezi sebou svedli boje mladí muži a koncem měsíce vypukne další kampaň na nadcházející ročník soutěže Česká Miss.

Hlavní rozdíl mezi soutěžemi pro děti a pro dospělé je podle psycholožky Linky bezpečí Lucie Bukovské skutečnost, že u dospělých se všeobecně očekává samostatné a dobrovolné rozhodnutí k účasti.

"Pro děti a dospívající takové akce mohou ohrožovat jejich psychiku, protože jsou hodnoceny na základě nepřirozených parametrů. Jejich jedinečnost je naopak pomíjena," vysvětlila Bukovská s tím, že úspěch dává holčičkám pocit, že budou úspěšné, což ale není pravda. "Pro děti je důležité, aby se vyzdvihovala jejich osobnost."

"Takové soutěže, kde se právě malé holčičky předvádějí a kde načinčaná postava a tváře jsou důležitější než ostatní vlastnosti a vedou k povrchnosti, mohou napáchat škody. Vytváří se jimi určitý nereálný ideál, který dostává příchuť světa médií a vzdaluje se realitě každodenního života," podotkl psycholog z pražského dětského centra Paprsek Jaroslav Šturma.

A právě toto organizátoři Miss Barbie vyvracejí. Akce nejsou o tom, jak jsou dívky krásné a která z nich je nejhezčí. Jde o to, aby ukázaly, jak jsou šikovné a jestli se bojí vystoupit před lidmi, nebo ne. Což potvrzují i rodiče dívek.

Za negativní důsledky mohou především přehnané ambice rodičů

Přesto negativní důsledky mohou mít tyto soutěže u dívek, které neuspějí. "Rodiče často posílají děti vyhrát. Dítě tam jde s očekáváním, a pokud je nenaplní, dostane se do nejistoty a neví, zda je rodič bude mít ještě rád. Narušují se tím základní jistoty ve vztahu rodič - dítě, jakým je například láska," konstatovala Bukovská. Pokud se děti těchto soutěží zúčastní, měly by být rodiči dopředu připraveni na to, že nemusí vyhrát. Bohužel často za negativní důsledky těchto soutěží nemohou samotné soutěže, ale přehnané ambice rodičů, kteří si skrze své děti plní své dávné sny.

Novinky, ČTK

nahoru

Žena:

Báby babicí aneb Porodnictví v plenkách

-

dnes 12:03 Na podzim roku 1788 způsobila porodní bába Elisabeth...

Módní souboj prvních dam aneb Jak si vede Melania Trumpová

-

dnes 11:15 Obrazem: Melania Trumpová, vlastním jménem Melanija...

Chcete se zbavit otravného hmyzu? Vyzkoušejte přírodní repelenty

-

dnes 10:05 Nevoní vám chemie, ale mouchy, mušky, komáři a jiný...

Jak přežít nejen první partnerskou dovolenou

-

dnes 08:50 Letní partnerská dovolená je nejen časem oddychu, ale...

Kouření významně ovlivňuje zdraví zubů

-

dnes 07:21 Kouření negativně ovlivňuje celou řadu procesů v...

Aleš Zbořil: Lidé neumějí mluvit, argumentovat ani vstoupit do diskuse a řídit ji

-

včera 12:10 Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů