Ekonomika

Představenstvo ČSA odmítlo požadavky pilotů, hrozba stávky zesílila

10.6.2003 13:38 Piloti Českých aerolinií (ČSA) se rozhodli prodloužit o dalších čtyřiadvacet hodin stávkovou pohotovost. Představenstvo ČSA totiž na úterním mimořádném zasedání odmítlo mzdové požadavky, které si v kolektivním vyjednávání kladou nejen piloti, ale i většina dalších odborových organizací této letecké společnosti.

"V době, kdy stagnuje světová letecká doprava, a vzhledem k ekonomické situaci naší letecké společnosti, považuje představenstvo za zcela nepřijatelné mzdové a sociální požadavky, předložené odborovými organizacemi," sdělil Právu ředitel vnějších vztahů ČSA Daniel Plovajko.

Za nepravdivé představenstvo označilo tvrzení pilotů, že vedení ČSA není ochotno s odborovými organizacemi jednat o uzavření více kolektivních smluv, jež by odpovídaly jejich profesním podmínkám. Prezident ČSA Miroslav Kůla 9. června odborům předložil kompromisní návrh dohody o postupu při kolektivním vyjednávání, jenž už více smluv připouští.

Podle prezidenta Sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) Radomila Kratochvíla se piloti nyní radí, zda už mají na podporu svých požadavků začít stávkovat. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout zítra.

Zastaven nákup nových letounů

Představenstvo uložilo managementu okamžitě pozastavit významné investiční záměry ČSA, včetně nákupu nových letounů. "Pokračovat v nich bude možné až po vyřešení nynějšího sociálního konfliktu," informoval Plovajko.

Vedení ČSA začalo pro případ stávky přijímat opatření k omezení ekonomických ztrát, jež by způsobila. Aby tato letecká společnost přežila, musely by ČSA zredukovat svůj letdlový park, omezit linky a propustit stovky z nynějších 4500 zaměstnanců.

Podle Kůly není základním problémem kolektivního vyjednávání počet smluv, ale mzdové požadavky. "Nelze žádat mzdové nárůsty v desítkách procent v době, kdy se v jiných českých podnicích mluví o jednotlivých procentech, a kdy ve světě řada leteckých společností zaniká a jiné propouštějí zaměstnance a omezují provoz," napsal včera prezident ČSA v dopise zaměstnancům.

Průměrný měsíční plat pilotů Českých aerolinií je 91 300 korun. Nyní požadují, aby se jejich platy co nejdříve vyrovnaly se mzdami, které pobírají jejich zahraniční kolegové v alianci SkyTeam, jíž jsou ČSA členem. Například piloti Air France si měsíčně vydělávají od 158 do 500 tisíc korun.

Jiří Novotný

nahoru

Ekonomika:

V aukčním boji o televizi Sky je vítězem americký Comcast

-

včera 21:05 Americká kabelová společnost Comcast v sobotu...

Češi kvůli emisím žalují VW už o 730 miliónů

-

včera 19:24 Koncern Volkswagen (VW) čelí již tři roky skandálu s...

V Mnichově začal tradiční pivní festival Oktoberfest

-

včera 17:43 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v...

Benzín i nafta za rok zdražily o čtyři koruny

-

včera 02:19 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České...

Úroda jablek bude vyšší, kvůli suchu je ale horší kvalita

-

21.9. 17:27 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by...

V nejdelším železničním tunelu v ČR by se mohlo jezdit i 200 km/h. Otevře se na podzim

-

21.9. 16:08 Video: Rychlostí i 200 kilometrů v hodině by mohly už...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů