Ekonomika

Představenstvo ČSA odmítlo požadavky pilotů, hrozba stávky zesílila

10.6.2003 13:38 Piloti Českých aerolinií (ČSA) se rozhodli prodloužit o dalších čtyřiadvacet hodin stávkovou pohotovost. Představenstvo ČSA totiž na úterním mimořádném zasedání odmítlo mzdové požadavky, které si v kolektivním vyjednávání kladou nejen piloti, ale i většina dalších odborových organizací této letecké společnosti.

"V době, kdy stagnuje světová letecká doprava, a vzhledem k ekonomické situaci naší letecké společnosti, považuje představenstvo za zcela nepřijatelné mzdové a sociální požadavky, předložené odborovými organizacemi," sdělil Právu ředitel vnějších vztahů ČSA Daniel Plovajko.

Za nepravdivé představenstvo označilo tvrzení pilotů, že vedení ČSA není ochotno s odborovými organizacemi jednat o uzavření více kolektivních smluv, jež by odpovídaly jejich profesním podmínkám. Prezident ČSA Miroslav Kůla 9. června odborům předložil kompromisní návrh dohody o postupu při kolektivním vyjednávání, jenž už více smluv připouští.

Podle prezidenta Sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) Radomila Kratochvíla se piloti nyní radí, zda už mají na podporu svých požadavků začít stávkovat. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout zítra.

Zastaven nákup nových letounů

Představenstvo uložilo managementu okamžitě pozastavit významné investiční záměry ČSA, včetně nákupu nových letounů. "Pokračovat v nich bude možné až po vyřešení nynějšího sociálního konfliktu," informoval Plovajko.

Vedení ČSA začalo pro případ stávky přijímat opatření k omezení ekonomických ztrát, jež by způsobila. Aby tato letecká společnost přežila, musely by ČSA zredukovat svůj letdlový park, omezit linky a propustit stovky z nynějších 4500 zaměstnanců.

Podle Kůly není základním problémem kolektivního vyjednávání počet smluv, ale mzdové požadavky. "Nelze žádat mzdové nárůsty v desítkách procent v době, kdy se v jiných českých podnicích mluví o jednotlivých procentech, a kdy ve světě řada leteckých společností zaniká a jiné propouštějí zaměstnance a omezují provoz," napsal včera prezident ČSA v dopise zaměstnancům.

Průměrný měsíční plat pilotů Českých aerolinií je 91 300 korun. Nyní požadují, aby se jejich platy co nejdříve vyrovnaly se mzdami, které pobírají jejich zahraniční kolegové v alianci SkyTeam, jíž jsou ČSA členem. Například piloti Air France si měsíčně vydělávají od 158 do 500 tisíc korun.

Jiří Novotný

nahoru

Ekonomika:

Nezodpovědné, neobhajitelné. Analytici cupují návrh rozpočtu s deficitem 50 miliard

-

dnes 11:58 Navrhovat v době ekonomické konjunktury rozpočet se...

Obchody Albert v Česku loni zvýšily zisk na 170 miliónů Kč

-

dnes 11:22 Zisk obchodního řetězce Albert v Česku loni stoupl na...

Trump stupňuje obchodní válku, plánuje uvalit clo na další čínské zboží

-

dnes 06:10 Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního...

Audi dočasně povede dosavadní šéf prodeje

-

včera 14:55 aktualizováno Dozorčí rada Audi podle informací DPA...

Prazdroj rozšířil výrobu o třetinu, očekává růst exportu do Asie

-

včera 13:44 Video: Plzeňský Prazdroj rozšířil výrobu svého...

ČNB nezákonně odebrala licenci záložně WPB Capital, rozhodl soud

-

včera 12:40 Česká národní banka pochybila, když v roce 2014...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů