Žena

Ohnivé Flamenco

17.8.2006 09:17 Tento taneční a hudební styl je nejznámějším projevem jihošpanělské - andaluské lidové kultury. Díky své kráse, náročnosti a umělecké hodnotě si ho oblíbili nejen taneční mistři po celém světě.

Historie Flamenca sahá na počátek 18. století. Spojením andaluského folklóru s folklórem španělských cikánů vzniklo Flamenco hodně podobné tomu, jak ho známe dnes. Zlatým věkem bylo nazýváno období od poloviny 19. století do počátku 20. století. V tomto čase začaly vznikat tzv. café de cante či café cantates - místa pro komerční produkci Flamenca. V současné době se stává Flamenco opět populárnější než dříve. Jeho dnešní podobu můžeme rozdělit na 3 části:

Dále každá z těchto částí může být dělena na:

Flamenco jondo - nejstarší a nejčistší forma, ze které všechny ostatní vycházejí.

Flamenco Chino - je veselejší, živější, optimističtější, ale jeho přednes je náročnější.

Flamenco intermedio -stojí mezi jondem a chicem.

Tanec Flamenco je především emocionální tanec

Baile flamenco (tanec) se skládá z několika stylů (polos) - pro každý styl jsou charakteristické určité figury a choreografické prvky, které nejlépe vyjadřují pocit tanečníka (bailaor) či tanečnice (bailaora) a korespondují emocím písně.

Pomalejší tance - soleá, seguiriya vyjadřují melancholii, smutek, bolest, utrpení spojené s láskou či smrtí. Hlavní důraz je kladen na hloubku osobního vyjádření - taneční pohyby torza, ramen, paží a rukou jsou napjaté a pomalé, tanec se odehrává převážně na místě s minimem podupů (zapateado).

Veselejší tance jsou dynamičtější s rozsáhlými sekvencemi zapateada, které se často stupňuje a končí nečekaně ostrým zastavením.

Typickým doplňkem regionálních tanců jsou kastaněty (castanuelas) - dřevěné nástroje ve tvaru mušlí. Tleskot, kastaněty, pokřiky a louskání prstů (pitos)  - to vše je patří k Flamencu tanečníkům. Tradiční rozdíl mužského a ženského baile je v použití zapateada: ženský tanec obsahuje tento prvek společně s razantnějšími pohyby paží.

V současné době můžete vyrazit za flamencem nejen do Andaluských "kolébek" tohoto tance, jako je Jerez de la Frontera, Huelva, Granada nebo Sevilla, ale především do Madridu nebo Barcelony, kde působí současné hvězdy a novátoři baile flamenga. Mezi ně patří např. Joaquín  Cortés, Belén Maya, Ferruquito a Tomas de Madrid.

Vše o tomto nádherném  tanci naleznete na http://www.flamencheco.cz/

DaS, Novinky

nahoru

Žena:

Manželství aneb Škola života

-

včera 13:50 Pro někoho jde o významný posun vztahu, pro jiného je...

Miřenka Čechová: Čas, kdy jsme jeden s druhým, se bohužel stále zmenšuje

-

včera 09:11 Patří k úspěšným třicátníkům, pro které je svět za...

Umělkyně tvoří obrazy pomocí nalíčených rtů

-

23.2. 12:10 Obrazem: Nebaví vás chodit do muzeí a obrazy vám...

Luxusní kabelky podle poslední módy

-

23.2. 11:05 Obrazem: Právě probíhající týden módy v Londýně je...

Česká kuchyně se opět dostává do módy

-

23.2. 10:05 Před pár lety jsem zaznamenala pozoruhodný úkaz. I...

Nejlepší sex ve dvaceti či třiceti? Ne, až po šedesátce, tvrdí průzkum

-

23.2. 08:42 Máte pocit, že po šedesátce život končí? Pak vězte, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby