Zahraniční

Modré přilby půjdou do Libanonu dřív, Hizballáh nechce odzbrojit

16.8.2006 10:48 Organizace spojených národů (OSN) uspíší vyslání mírových sil do Libanonu. Podle středečních zpráv vyšle OSN prvních 3500 vojáků během deseti až patnácti dnů. Také Libanon oznámil, že v nejbližších dnech bude připraven vyslat na jih země své vojáky. Příměří mezi Izraelem a Hizballáhem se přes drobné incidenty zatím daří dodržovat. Hizballáh však nejeví vstřícnost k případnému odzbrojení.

Prvních 3500 vojáků OSN, z nichž většina bude z Francie, se do dvou týdnů připojí k silám UNIFIL, které už v Libanonu působí. V úterý se velitel UNIFIL generál Alain Pellegrini podivil, že potrvá až rok, než bude rozmístěno všech 15 tisíc modrých přileb.

Také libanonský ministr obrany Elis Murr oznámil, že během několik dnů bude armáda připravena k přesunu na jih od břehu Litani. Věří, že se milice Hizballáhu z jihu stáhnou, jakmile tam dorazí vojáci. Dodal, že "armáda nebude Hizballáhu odebírat zbraně a dělat tak práci, kterou neudělal Izrael". K odzbrojení milicí nemají mandát ani chystané mezinárodní síly.

Hizballáh hledá cesty, jak si nechat zbraně

Libanonské hnutí Hizballáh podle úterního vydání panarabského listu al-Haját dojednává s bejrútskou vládou kompromis, podle něhož by si smělo ponechat zbraně i v prostoru mezi řekou Litani a hranicí Izraele. Tento  "kompromis" je přitom v přímém rozporu s podmínkami rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Text rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Libanonu

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v pondělí prohlásil, že nyní nelze o eventuálním odzbrojení hovořit. "Bylo by velkou chybou začít o tom teď mluvit - z hlediska načasování i psychologického a morálního hlediska," varoval ve své televizi al-Manár.

Už v neděli musel libanonský premiér Fuád Siniora zrušit schůzku vlády, kde se mělo jednat o budoucnosti milice Hizballáhu, neboť hnutí diskusi odmítlo. Podle dohody naznačené deníkem al-Haját by Hizballáh na jihu Libanonu nesměl své zbraně ukazovat. Ministr obrany Murr přitom zopakoval, že jižně od Litani budou moci být ozbrojeni jen libanonští vojáci. Současně Murr připustil i působení mírových sil OSN. 

Uprchlíci se vracejí, i když jih není bezpečný

Na jih Libanonu se už vracejí uprchlíci, i když je Izrael varoval, že oblast stále není bezpečná. Izraelské letectvo nad jižním Libanonem shazovalo letáky varující navrátilce, aby počkali, dokud oblast neobsadí libanonská armáda.

Izrael zatím z jihu stahuje jen některé záložníky, většina z více než 25 tisíc vojáků zůstává. V úterý Izraelci zabili pět bojovníků Hizballáhu, kteří je prý ohrožovali. Rezoluce RB takový postup židovskému státu umožňuje.

tur, Novinky, DPA, BBC, Právo

nahoru

Zahraniční:

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...

Putin zpřístupnil utajované město, kde se vyráběl novičok

-

včera 19:53 Město Šichany, kde se měly vyrábět armádní jedy včetně...

Vietnamec z Prahy se v Berlíně přiznal k podílu na únosu krajana

-

včera 16:02 Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského...

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 30 mrtvých

-

včera 15:11 aktualizováno U pobřeží Severního Kypru ztroskotala...

Nevěděli jsme, že voda stoupá, řekli thajští fotbalisté v jediném rozhovoru před návratem domů

-

včera 13:55 Dvanáct thajských fotbalistů, kteří byli před týdnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů