Zahraniční

Běloruský opoziční předák dostal 5,5 roku vězení

13.7.2006 21:14 Běloruský soud ve čtvrtek odsoudil významného opozičního předáka a bývalého kandidáta na prezidenta v letošních volbách Aljaksandra Kozulina k pěti a půl letům vězení za organizování protestních akcí proti opětnému zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem. Oznámil to jeho advokát Igor Rynkevič.

Kozulin byl jedním ze dvou hlavních opozičních představitelů, kteří po březnových prezidentských volbách organizovali v Minsku protestní akce proti zmanipulovanému hlasování, v němž se stal vítězem voleb dosavadní autoritářský prezident Lukašenko. Do protestních akcí se zapojilo až deset tisíc lidí, z nichž stovky byly po tvrdém zásahu policie zadrženy a odsouzeny ke krátkodobým trestům.

Podle obžaloby byl Kozulin obviněn z agresivního výtržnictví, podněcování masových nepokojů a narušování veřejného pořádku. Zadržen byl 25. března v Minsku po jedné z protestních demonstrací.

Kozulin vinu odmítl a rozsudek, který byl o něco nižší, než šest let, jež žádal prokurátor, označil za nespravedlivý. Soudce nazval katem.

"Hanba Lukašenkovi a jeho katům. K čemu číst verdikt. Je to fraška," stačil vykřiknout Kozulin, než byl vyveden ze soudní síně.

Veřejnost byla vyloučena

Ze soudní síně byla vyvedena i veřejnost poté, co Kozulinovi příbuzní povstali a začali křičet "Svobodu pro Kozulina". Verdikt tohoto bleskového procesu, který začal, 6. července, si v soudní síni pak mohli vyslechnout jen advokáti a zástupci prokuratury.

"Odvoláme se. I když v této zemi je samozřejmě malá naděje," řekla Kozulinova žena novinářům před soudní budovou.

Rozsudek si přišel vyslechnout i lídr běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič, který se v prezidentských volbách rovněž postavil Lukašenkovi. Po volbách byl za účast na nepovoleném shromáždění na 15 dní uvězněn. Po propuštění se mu dostalo přijetí na vysoké úrovni v několika evropských zemích.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby