Ekonomika

Cena ropy je na rekordním maximu, v ČR zdraží benzín

13.7.2006 10:55 Ve čtvrtek prudce vzrostly ceny ropy, dostaly se na nová rekordní maxima nad 76 dolarů za barel. Důvodem zdražení ropy je středeční zpráva, že se výrazně snížily zásoby ropy v USA, protože Američané spotřebují více benzínu kvůli motoristické sezóně. USA se na celosvětové spotřebě benzínu podílejí 40 procenty, a i malý růst poptávky tak může okamžitě vytáhnout ceny vzhůru.


Podle analytiků porostou i ceny pohonných hmot v ČR. "Zdražení benzínu Natural 95 nad 32 Kč je velmi pravděpodobně nevyhnutelné, náš model signalizuje 32,10 Kč za litr během deseti dnů," uvedl Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.

Ve středu dosáhla průměrná cena benzínu v ČR podle údajů CCS zhruba 31,80 Kč za litr, nafta se prodávala za necelých 30,10 Kč.

Lehká americká ropa stoupla o 1,3 dolaru na 76,25 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent zdražila o 1,61 dolaru na 76 dolarů za barel.

K růstu cen také přispěla informace, že světová poptávka po ropě v příštím roce bude rychlejší. Letos se světová poptávka po ropě podle Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýší o 1,21 miliónu barelů za den a v příštím roce již o 1,57 miliónu.

Zásoby ropy v USA v minulém týdnu klesly o šest miliónů barelů a dovoz se snížil téměř o milión barelů denně. Propad byl pětkrát vyšší, než očekávali analytici. Poptávka po benzínu v zemi zůstává vysoká. Motoristé za poslední čtyři týdny spotřebovali o 1,7 procenta více benzínu, než ve stejném období loni.

K růstu přispívá i iránský jaderný program

Spor kvůli íránskému jadernému programu je hlavním bodem, na který se v letošním roce trh s ropou soustředí, a přispěl ke zdražení ropy od prosince již o 20 procent. Ropa zdražuje už asi čtyři roky. Cena začala růst, když byla kolem 20 dolarů za barel. Před šesti lety se barel ropy prodával i za méně než deset dolarů.

Mezi další důvody zdražování ropy patří zvýšené napětí na Blízkém východě a nové výbuchy na ropovodech v Nigérii. Na Blízkém východě ropný trh nejvíce sleduje spor o íránský jaderný program, jehož řešení již míří do Rady bezpečnosti OSN. Napětí v posledních dnech zvyšují únosy izraelských vojáků v Gaze a Libanonu a vojenská opatření Izraele proti nim. Také se objevily zprávy o explozích na ropovodu v Nigérii, kde již déle těžbu ropy narušují útoky ozbrojenců.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Důchod přes 14 tisíc bere v Česku desetina seniorů

-

včera 16:45 aktualizováno Penzi vyšší než 14 051 korun pobírá v...

Od ledna budou mít obchody zakázáno rozdávat igelitky

-

včera 14:51 Od Nového roku nebudou smět obchody dávat zákazníkům...

Křetínského EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii

-

včera 13:47 Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii...

Loterii k EET čeká druhé losování výherců. Lidé poslali víc účtenek

-

včera 13:11 Do druhého losování účtenkové loterie lidé poslali...

Bratislava předběhla Prahu mezi nejrozvinutějšími regiony EU

-

včera 12:17 Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské...

EET pro řemeslníky, taxikáře či zemědělce se kvůli verdiktu ÚS odkládá

-

včera 12:08 Ústavní soud (ÚS) v pátek zrušil plánovaný náběh třetí...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby