Žena

Otcové hrají při kojení důležitou roli

3.6.2003 11:30 Správné technice kojení v pondělí v Laktačním centru Fakultní Thomayerovy nemocnice učilo několik desítek maminek, jež spolu s dětmi doprovázeli tatínkové. "Tatínkové jsou velmi důležití v rozhodnutí maminky kojit a mohou jí s krmením také pomáhat," řekla lékařka centra a předsedkyně Laktační ligy Anna Mydlilová.

Podle ní je obvyklé, že když muž kojení nevěří, žena s přirozeným krmením rychle skončí. Otec může vedle psychické podpory pomoci například tím, že přinese dítě na krmení mamince, nebo je alternativně krmí po prstu či stříkačkou, zatímco se žena na kojení připravuje.

Podle Mydlilové je dobré, když se správné technice naučí oba rodiče. "Maminka má zlozvyky a i přes poučení krmí špatně, jak je zvyklá, a dítě nezíská tolik mléka, kolik potřebuje. Tatínek se na to podívá našima očima, například zda správně drží prs," vysvětlila roli otce lékařka.

Rodiče si včera v Laktačním centru prohlédli rovněž pomůcky na kojení, jako formovače vpáčených bradavek, chrániče na praskliny v prsu, odsávačky a vložky do podprsenek pro kojící ženy. Prodávají je obchody se zdravotnickými potřebami, stojí od dvou do osmi set a ženy si je musejí v plné výši platit.

"Bojujeme o to, aby zdravotní pojišťovny na tyto pomůcky přispívaly, zatím marně," dodala Mydlilová. Při problémech s kojením mohou ženy zavolat na národní linku kojení 261082424 v pracovních dnech 09:00 do 14:00, nebo do některé z 27 nemocnic "přátelských dětem", které mají programy na podporu kojení a své poradní linky.

ČTK

nahoru

Žena:

Pětiminutový zákrok dokáže vyléčit zvětšenou prostatu i bez operace

-

dnes 12:08 Nezhoubné zvětšení neboli také zbytnění prostaty je...

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

dnes 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

dnes 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

dnes 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

dnes 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

včera 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů