Zahraniční

Polští radikálové opět protestovali proti průvodu gayů

10.6.2006 15:26 Přibližně tři tisícovky lidí se v sobotu sešly ve Varšavě při pochodu, který na obranu svých práv zorganizovali polští homosexuálové. Proti demonstraci gayů a lesbiček protestovalo několik desítek pravicových radikálů. Holohlavé mladíky od účastníků homosexuální Přehlídky rovnosti odděloval policejní kordon.

"Chtějí legalizovat úchylku. Smrt pedofilům," ozývalo se ze shluku mladých nacionalistů. Pravicoví radikálové přišli proti průvodu gayů protestovat i přesto, že zástupci ultrakatolického, nacionalistického sdružení Polská mládež svou demonstraci odvolali. "Politici udělali velkou chybu, když průvod homosexuálů povolili. Doufám, že bude posledním, který se v Polsku koná," uvedla Anna Jablońská ze sdružení Polská mládež.

Loni varšavský primátor a současný prezident Lech Kaczyński průvod gayů městem zakázal. Pochod několika tisíc lidí se navzdory tomu konal. Letos radnice s průvodem souhlasila, povolila ale také jiný pochod, který má podle jeho organizátorů poukázat na rizika spojená s homosexualitou. Ten vyrazil už dopoledne a zúčastnilo se ho asi 100 lidí.

Pochody homosexuálů v silně katolickém Polsku již tradičně vyvolávají řadu kontroverzí. Naposledy příznivci sdružení Polská mládež na průvod zaútočili koncem dubna v Krakově. Vzduchem létaly kameny a vajíčka, zasahovat musela i policie.

Nesnášenlivost vůči homosexuálům v Polsku před časem vzbudila kritiku také například v Evropském parlamentu. "Unie by měla Varšavě připomenout závazky členské země respektovat lidská práva, včetně práv homosexuální menšiny," vyzývali europoslanci. Do Varšavy na sobotní pochod přijeli rovněž aktivisté ze zahraničí.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Přestaňte vyhrožovat, jinak si to odskáčete, vzkázal Trump Íránu

-

dnes 09:18 Už nikdy nevyhrožujete Spojeným státům, jinak pocítíte...

Írán zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 05:00 Írán v pondělí zaznamenal další zemětřesení. Postihlo...

Útočníka s nožem přemohl v německém autobusu pěstmi nebojácný řidič

-

dnes 04:50 Čtyřiatřicetiletého Němce íránského původu, který v...

Kubánský parlament schválil novou ústavu, která uznává soukromé vlastnictví

-

včera 23:05 Kubánský parlament v neděli schválil návrh nové...

Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

-

včera 22:16 Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu,...

Izrael útočil v Sýrii, bombardoval vojenský objekt

-

včera 21:36 Izrael v neděli bombardoval vojenský objekt ve městě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů