Krimi

Těžkooděnci cvičili zásah proti technařům

18.5.2006 09:22 Více než osm stovek těžkooděnců a policistů z celé republiky ve středu nacvičovalo v policejním prostoru Balková na severním Plzeňsku zásah proti ilegální technoparty. Cvičných technařů, hlavně studentů policejních středních škol, bylo o polovinu méně než těžkooděnců. Na louce proběhl nácvik, který podle informací Práva měl uniformovaným složkám pomoci řešit krizové situace při davových akcích.

"Jako modelová situace bylo zvoleno neoprávněné obsazení soukromých pozemků, kdy byly způsobeny škody soukromým majitelům," řekl Pavel Hanták z policejního prezidia těsně před tím, než policejní kordon obstoupil skupinu technařů.

Aby to bylo jako doopravdy, na louce skutečně znělo techno, představitelé radikálního jádra příznivců dunící hudby, zahaleni do šátků, skandovali hesla jako "Táhněte domů" nebo "Policie ven". Vzduchem dokonce létaly PET lahve.

"Jde o test nové taktiky. Inspirovaly nás dva ročníky CzechTeku a také útoky fotbalových fanoušků. V žádném případě cvičení nesouvisí s případem Kateřiny Jacques, bylo připravováno dávno před tím," upozornil Čestmír Pastyřík, šéf služby pořádkové a železniční policejního prezidia.

Policisté si vyzkoušeli nasazení tzv. antikonfliktních vyjednavačů, kteří měli situaci uklidnit, po jejich simulovaném napadení ze strany technařů přišly na řadu výzvy přes megafon a dokonce osobní kontakt policistů s lidmi v davu.

"Důležité je na obou stranách omezit anonymitu, která podporuje agresivitu. Každý technař by měl mít svého policistu. Důraz je kladen na preventivní činnost tak, aby k zákroku nemuselo vůbec dojít a aby se nemohlo stát, že případně zakročíme proti někomu, kdo z prostoru odchází nebo kdo by ho chtěl opustit," popsal Hanták.

Před vyčištěním prostoru tak technaři dostali několik šancí, jak louku opustit. Policisté otestovali nové radiové spojení, celou akci nahrávali na video, zaznamenávali i rozkazy jednotlivých velitelů.

"V případě reálné akce by taková nahrávka usnadnila zpětné posuzování zákroku. Veškeré poznatky vyhodnotíme a měly by sloužit jako podklady pro podobné zásahy. Zájem o ně mají i kolegové v zahraničí - Německu nebo Francii," doplnil Pastyřík.

Václav Kozák, Právo

nahoru

Krimi:

Mladíci v Ostravě ztloukli osmnáctileté chlapce. Po činu si pochvalně plácli

-

dnes 11:50 Video: Ostravská policie pátrá po dvou mladých...

Bývalý šéf úřadu vlády nedostane čtvrt miliónu z vládního trezoru

-

dnes 10:46 Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul s definitivní...

Bezpečné škrcení je nesmysl, vyvrátila znalkyně obhajobu obžalovaného z doubické vraždy

-

dnes 10:45 Video: Termín bezpečné škrcení, který ve své výpovědi...

Policie navrhla obžalovat pět lidí za převoz 74 nelegálních migrantů

-

dnes 10:42 Čeští policisté navrhli obžalovat Egypťana, Ukrajince a...

Řidič po nehodě ujížděl uzavřenou silnicí, pak se srazil s policejním autem

-

dnes 10:22 Video: Několik policejní hlídek stíhalo v úterý řidiče,...

Přerovská policie řeší rébus: Dva opilí se neshodli, kdo z nich řídil auto

-

dnes 10:02 Rébus, který ze dvou opilých mužů, kteří jeli ve středu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů