Domácí

Poslanci navrhují snížení rychlosti pro autobusy

25.5.2003 11:05 Poslanecký návrh zákona o provozu na pozemních komunikacích předpokládá, že autobusy budou moci jet mimo obce maximálně rychlostí 80 km/h. Nyní mohou jezdit rychlostí až 90 km/h. Návrh, který ve středu předloží vládě vicepremiér Pavel Rychetský, dále předpokládá omezení maximální rychlosti na dálnicích ze současných 130 na 110 kilometrů v hodině.

Novela chce také změnit dosavadní praxi, podle níž držitel řidičského průkazu skupiny B, který opravňuje k řízení osobního auta do váhy 3500 kilogramů a pro maximálně 8 osob, mohl bez další podmínky získat oprávnění skupiny D, tedy na autobusy. Proto navrhuje, aby o rozšíření na skupinu D mohl požádat pouze držitel průkazu C, tedy motorista, který může řídit vozy s váhou od 3500 do 7500 kilogramů. Navíc by měl na těchto vozidlech jezdit alespoň dva roky.

Autoři návrhu v důvodové zprávě uvádějí, že je k iniciativě přivedla nedávná tragická nehoda patrového autobusu se členy plaveckého oddílu. Událost, při níž zahynulo 19 lidí, se odehrála 8. března u Nažidel na Českokrumlovsku.

Podle policie nehodu zavinil řidič, jenž se plně nevěnoval řízení a sjel pravými koly za okrajovou bílou čáru na nezpevněný okraj silnice. Tam narazil do svodidel a následně vybočil do protisměru. Autobus pak prorazil svodidla a zřítil se ze sedmimetrové stráně na louku. Řidiče policie obvinila z obecného ohrožení. Hrozí mu za to až deset let vězení.

ČTK

nahoru

Domácí:

Dalo se to čekat, komentují Sobotkův odchod kolegové z ČSSD

-

dnes 14:34 aktualizováno Rezignace bývalého premiéra a předsedy...

Valachová: Sobotka nebyl tím nejlepším lídrem ČSSD, ale rezignace mě překvapila

-

dnes 13:18 Rezignace Bohuslava Sobotky na post poslance je pro mě...

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

-

dnes 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního...

V Česku žije přes půl miliónu cizinců

-

dnes 10:10 aktualizováno Na území České republiky pobývalo ke...

ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné

-

dnes 08:52 aktualizováno Předvolební heslo Miloše Zemana „Stop...

Čeká nás teplý víkend, zimní bundy se ale budou ještě hodit

-

dnes 07:47 Nadcházející víkend by měly teploty vystoupat až nad...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby