Ekonomika

Levice ve Sněmovně opět prosadila nový zákoník práce

21.4.2006 10:43 Levicové strany ve Sněmovně v pátek podle očekávání přehlasovaly Senát a opět schválily Zákoník práce, který vyvolává mezi politiky spory. Aby norma začala platit, je nutné, aby ji podepsal prezident republiky Václav Klaus.

Zákoník práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí dává větší vliv velkým odborovým organizacím na úkor malých. Jeho odpůrci tvrdí, že vrací pracovní právo o desítky let zpět a zvažují, že některé pasáže napadnou u Ústavního soudu.

Pro zákon zvedlo ruku 106 ze 178 přítomných poslanců. K přehlasování zamítavého postoje Senátu přitom stačí 101 hlasů. Pokud prezident zákon vetuje, Sněmovna bude o zákonu znovu hlasovat koncem května - na poslední schůzi před volbami.

Norma je podle obhájců modernější než platná úprava z šedesátých let a umožňuje větší smluvní volnost. Podle kritiků by ale zvýšila nezaměstnanost i náklady zaměstnavatelů a sníží jejich konkurenceschopnost.

Výhrady proti normě mají zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé dlouhodobě kritizovali, že při přípravě pracovního kodexu jim nebylo dostatečně nasloucháno. Jiný názor ale má ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD), podle nějž je norma vyvážená. Spokojenost s novým zákoníkem vyjádřili i odboráři z Českomoravské komory odbodových svazů.

Podle nové normy by měly odbory kontrolovat bezpečnost práce a při jejím ohrožení by mohly rozhodnout o zastavení výroby. Podle některých podnikatelů tak odboráři chtějí ovlivňovat hospodářskou politiku firem.

ZP zavádí například takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat své pracovníky tehdy, kdy by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal v kontech pracovní doby, nepřesáhl by ale dosud obvyklé množství.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...

Jste v protisměru! Varovné značky vyrostou i v Česku

-

včera 13:40 Video: Česko bude používat pro varování řidičů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů