Zahraniční

V místě havárie antonova lze stále najít osobní věci pasažérů

11.4.2006 22:47 Část navigačního zařízení, pas mrtvého vojáka, blok s vizitkami, hodinky, mobil a karta z digitálního fotoaparátu. To všechno našel v neděli poslanec Lajos Ladányi na místě havárie slovenského vojenského antonova, které se před třemi měsíci zřítil u maďarské obce Hejce a zahynulo v něm 42 lidí.

Poslanec slovenského parlamentu odevzdal v úterý tyto věci náčelníkovi generálního štábu slovenské armády Ľubomírovi Bulíkovi a vyvolal tím značnou pozornost.

"Je to skandál," prohlásil předseda bezpečnostního výboru parlamentu Robert Kaliňák. Poslanci vyčítali náčelníkovi generálního štábu, že místo tragédie nebylo dostatečně prohledané, takže na něm zůstaly věci, které mohly pomoci k vyšetření příčin největší tragédie v historii slovenského vojenského letectva.

Bulík přislíbil, že okamžitě vyšle na místo nehody další pátrací jednotku. "V místě havárie roztál sníh a objevily se další věci. Na to se mělo myslet. Tyto věci by se neměly dostat do nepovolaných rukou," upozornil poslanec Ladányi. Poslanec přiznává, že celá záležitost asi neovlivní výsledek vyšetřování a souhlasí s předběžnou zprávou vyšetřovací komise, že nehodu způsobila pravděpodobně chyba pilotů.

V obci Hejce postaví obětem památník. To bylo důvodem návštěvy Ladányiho u starosty obce. Letadlo An-24 letící z kosovské Prištiny do Košic havarovalo 19. ledna 2006 po nárazu do 700 metrů vysokého kopce Borsó. Piloti těsně před tím požádali o možnost vizuálního přiblížení, protože už viděli světla košického letiště. Vysunutým podvozkem však letadlo zachytilo o koruny stromů a zřítilo se. Na místě zemřelo 42 lidí, převážně vojáků KFOR. Havárii přežil nadporučík Martin Farkaš. [celá zpráva]

Ivan Vilček (Bratislava) , Právo

nahoru

Zahraniční:

Rodina irácké Miss ze strachu o život uprchla ze země. Jen kvůli fotce s Izraelkou

-

dnes 08:24 Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli...

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích

-

včera 22:36 Několik tisíc důchodců demonstrovalo v pátek večer v...

Svobodní a lidovci se v Rakousku dohodli na kabinetu

-

včera 20:46 aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) budoucího...

Zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti, padaly domy

-

včera 20:00 aktualizováno Neupřesněné množství obětí si vyžádalo...

Prokuratura požaduje pro Saakašviliho vazbu, zvažuje jeho vydání do Gruzie

-

včera 19:41 Kancelář ukrajinského generálního prokurátora podala v...

Amsterdamské letiště zažilo dramatický zásah proti agresivnímu muži s nožem

-

včera 17:17 Video: aktualizováno Na amsterdamském letišti...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby