Zahraniční

V místě havárie antonova lze stále najít osobní věci pasažérů

11.4.2006 22:47 Část navigačního zařízení, pas mrtvého vojáka, blok s vizitkami, hodinky, mobil a karta z digitálního fotoaparátu. To všechno našel v neděli poslanec Lajos Ladányi na místě havárie slovenského vojenského antonova, které se před třemi měsíci zřítil u maďarské obce Hejce a zahynulo v něm 42 lidí.

Poslanec slovenského parlamentu odevzdal v úterý tyto věci náčelníkovi generálního štábu slovenské armády Ľubomírovi Bulíkovi a vyvolal tím značnou pozornost.

"Je to skandál," prohlásil předseda bezpečnostního výboru parlamentu Robert Kaliňák. Poslanci vyčítali náčelníkovi generálního štábu, že místo tragédie nebylo dostatečně prohledané, takže na něm zůstaly věci, které mohly pomoci k vyšetření příčin největší tragédie v historii slovenského vojenského letectva.

Bulík přislíbil, že okamžitě vyšle na místo nehody další pátrací jednotku. "V místě havárie roztál sníh a objevily se další věci. Na to se mělo myslet. Tyto věci by se neměly dostat do nepovolaných rukou," upozornil poslanec Ladányi. Poslanec přiznává, že celá záležitost asi neovlivní výsledek vyšetřování a souhlasí s předběžnou zprávou vyšetřovací komise, že nehodu způsobila pravděpodobně chyba pilotů.

V obci Hejce postaví obětem památník. To bylo důvodem návštěvy Ladányiho u starosty obce. Letadlo An-24 letící z kosovské Prištiny do Košic havarovalo 19. ledna 2006 po nárazu do 700 metrů vysokého kopce Borsó. Piloti těsně před tím požádali o možnost vizuálního přiblížení, protože už viděli světla košického letiště. Vysunutým podvozkem však letadlo zachytilo o koruny stromů a zřítilo se. Na místě zemřelo 42 lidí, převážně vojáků KFOR. Havárii přežil nadporučík Martin Farkaš. [celá zpráva]

Ivan Vilček (Bratislava) , Právo

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby